Partner serwisu

Sosnowiec oszczędza na energii

Kategoria: Rynek energii

Jak samorząd może radzić sobie z zarządzaniem energią? Gdzie powinien szukać oszczędności? Czy warto myśleć o OZE i inwestować w zakłady termicznej utylizacji odpadów? Pytamy prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego.

Sosnowiec oszczędza na energii

W temacie odnawialnych źródeł Sosnowiec ma już doświadczenia.

Byliśmy jednym z pierwszych miast, które szeroko korzystało z tzw. funduszy norweskich, przewidzianych na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej. Oba budynki szpitala miejskiego w tej chwili mają na całych dachach, a  także na dobudówkach, kolektory słoneczne. Mają nowoczesne instalacje centralnego ogrzewania, ciepłej wody grzewczej, zdalne sterowane... Tak samo przygotowaliśmy Domy Pomocy Społecznej w Sosnowcu. Tu też jest pełna termomodernizacja, z kolektorami słonecznymi na dachu.
Nasze doświadczenia z  kolektorami pogłębia również fakt, że jedna z firm je produkujących ma w naszym mieście swoją siedzibę. Dodatkowo, w zakładzie tym hale są zasilane energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych, geotermalną. Cieszymy się, że takie przypadki możemy obserwować w  Sosnowcu.  Myślę, że postęp w dziedzinie OZE będzie następował – w najbliższym czasie spodziewamy się całego pakietu propozycji związanych z fotowoltaiką.

Rozmawiała Joanna Jaśkowska


Fot. UM Sosnowiec

 

Cały wywiad z prezydentem Sosnowca znajdą Państwo w magazynie "Energetyka Cieplna i Zawodowa" nr 5/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ