Partner serwisu
22 października 2018

Kraje UE potrzebują wsparcia w transformacji energetycznej

Kategoria: Z życia branży

Transformacja energetyczna i przeciwdziałanie zmianom klimatu to dla UE wielkie wyzwanie gospodarcze i społeczne. Szczególnie, że w 41 regionach wspólnoty aktywnie wydobywa się węgiel. O tym jak dokonać zmian w europejskiej energetyce, by każdy na nich skorzystał mówili eksperci w trakcie konferencji „What is a „just” Energy transition” zorganizowanej w Brukseli przez Politico oraz Polski Komitet Energii Elektrycznej.
 

Kraje UE potrzebują wsparcia w transformacji energetycznej

W europejskim sektorze węglowym oraz w sektorach zależnych pracowało w 2015 r. ok. 452 tys. osób. Zatrudnienie najbardziej skoncentrowane jest w województwie śląskim w Polsce, Yugoiztochen w Bułgarii, Severozapad i Moravskoslezsko w Czechach, Muenster w Niemczech oraz  Sud-Vest Oltenia w Rumunii. Dla tej dużej grupy zawodowej oraz dla gospodarek wskazanych krajów sposób przeprowadzenia transformacji energetycznej i odejścia od węgla jest niezmiernie istotny. 

– Transformacja jest procesem, który wymaga czasu i pieniędzy. Radykalne rozwiązania mogą negatywnie odbić się na bezpieczeństwie dostaw energii, pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw oraz sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych. Naszym zdaniem, na chwilę obecną, niesterowalne źródła OZE potrzebują uzupełnienia, w tym sterowalnymi źródłami gazowymi i węglowymi. Zapewniamy jednak, że staramy się wykorzystywać je w sposób nowoczesny i wydajny. – powiedział Filip Grzegorczyk, prezes Grupy Tauron i wiceprezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

W trakcie konferencji eksperci zgodzili się, że wiele krajów nadal przechodzi proces transformacji energetycznej. Polska jest jednym z nich. Komisja Europejska przewiduje jednak środki na transformację obszarów pogórniczych.

– Jesteśmy w stanie przygotować dopasowane strategie dla poszczególnych regionów w zależności od tego, czym dysponują. Jesteśmy gotowi iść naprzód. Moje motto to „żaden region nie zostanie z tyłu”. – zapewniła Corina Crețu, Komisarz Unii Europejskiej ds. Polityki Regionalnej.

Wsparcie w procesie transformacji dotyczyć ma również miesc pracy na terenach górniczych. Zarowno tych bezpośrednio, jak i pośrednio zwiazanych z sektorem węglowym.

– Mamy między innymi propozycję zwiększenia wydatków na badania naukowe w celu poszukiwania nowych technologii, które przyczynią się do rozwoju czystej i zrównoważonej gospodarki w tych regionach. Dążymy do tego, by dekarbonizacja nie spowolniła wzrostu, ale go wzmocniła. – powiedziała Megan Richards, Dyrektor Polityki Energetycznej w Dyrektoriacie Generalnym ds. Energetyki w Komisji Europejskiej.

Uczestnicy konferencji zgodzili się, że każdy kraj ma inne, indywidualne uwarunkowania i jest na różnym poziomie przeprowadzania transformacji. Dlatego powinna ona być przede wszystkim sprawiedliwa.

– Regiony UE różnią się między sobą. Niektóre są zróżnicowane pod względem miksu energetycznego, a inne nadal zależne od jednej technologii. Dlatego trzeba zapewnić środki na zmiany. – podsumowała Marion Labatut, reprezentująca Eurelectric.

W spotkaniu zorganizowanym przez Politico i PKEE uczestniczyli przedstawiciele UE, sektora energetycznego oraz ekolodzy. Jest to kolejny przykład trwałego zaangażowania PKEE w rozwój i przyszły  kształt europejskiej energetyki. Eksperci zgodzili się, że proces transformacji wiąże się z wysokimi kosztami i powinien być odpowiednio rozłożony w czasie, oraz uwzględniać specyfikę regionów, w których węgiel wciąż odgrywa dużą rolę w miksie energetycznym.
 
 

źródło: informacja prasowa
Tagi: PKEE, UE, KE
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ