Partner serwisu
08 listopada 2018

PKEE w Brukseli - COP24 droga do Katowic

Kategoria: Z życia branży

W trakcie COP24 w Katowicach musimy spojrzeć na zmiany klimatu i walkę o czyste środowisko globalnie. Niezbędne jest również zapewnienie wszystkim równych szans  na transformację energetyczną. Były to główne tematy konferencji „COP24 droga  do Katowic”, która odbyła się 6 listopada 2018 roku w Brukseli. Jej współorganizatorem był Polski Komitet Energii Elektrycznej.  
 

PKEE w Brukseli - COP24 droga do Katowic

W sesji uczestniczyli m.in. prof. Zdzisław Krasnodębski, Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego; Jerzy Buzek, Członek Parlamentu Europejskiego; Monika Morawiecka, przedstawicielka Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE), Dyrektor Departamentu Strategii  PGE oraz Michał Kurtyka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Pełnomocnik ds. Prezydencji COP 24, który zaznaczył jak ważny będzie grudniowy szczyt  w Polsce.

– To będzie trzeci polski COP. Będziemy rozmawiać o tym, według jakich zasad będziemy postępować, jeśli chodzi o ograniczanie emisji i pochłanianie CO2. Naszą transformację energetyczną i walkę o czyste środowisko przeprowadzaliśmy znacznym kosztem i duchem solidarności chcemy podzielić się ze światem w Katowicach. – podkreślał Michał Kurtyka.
 

Poruszane w trakcie spotkania tematy oscylowały wokół głównych oczekiwań związanych z COP24, potencjalnych przeszkód odnośnie wdrożenia Porozumienia Paryskiego  oraz udziału UE i Polski w jego realizacji.

– Popieramy dialog o globalnym ociepleniu, Porozumienie Paryskie i transformację energetyczną. Polska energetyka się zmienia. Mało kto o tym wie, ale Polska ma więcej zainstalowanych mocy wiatrowych niż Dania. Jesteśmy w stanie osiągnąć 10 GW z morskich farm wiatrowych na Bałtyku – chwaliła działania Polski Monika Morawiecka, przedstawicielka PKEE i Dyrektor Departamentu Strategii  PGE.

Zwróciła jednocześnie uwagę na bardzo ważny aspekt globalnego podejścia do problemu zmian klimatycznych.

– Nie jestem pewna czy zwiększenie ambicji w Unii Europejskiej, która wcale nie jest największym emitentem, przyniesie pożądany rezultat. Nie wiemy czy inni pójdą w nasze ślady. Wysokie ceny praw do emisji CO2 wyrządzają nam szkody - zabierają nam fundusze, które moglibyśmy wydać  na transformację energetyczną. – dodała Morawiecka.  

Globalne podejście do zmian klimatycznych będzie niezmiernie ważne w trakcie COP24  w Katowicach. Szczególnie w kontekście wycofania się z Porozumienia Paryskiego Stanów Zjednoczonych. Jak podkreślili uczestnicy spotkania w Brukseli, na klimat mają jednak wpływ nie tylko Ameryka i Unia Europejska.

– Czasem mam wrażenie, że nie bierzemy pod uwagę międzynarodowego kontekstu walki z klimatem, nie porównujemy tego,  co się dzieje w krajach takich jak Chiny, Rosja czy Indie. Indie na przykład potrzebują czystych technologii węglowych. Bez zmian w innych wielkich państwach, nasza walka będzie bezcelowa – zaznaczył prof. Zdzisław Krasnodębski, Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

W tym kontekście niezbędne jest aby wszyscy zjednoczyli  się we wspólnej walce o klimat.

– Ludzie muszą zrozumieć, że te działania są dla nich,  nie przeciwko nim. – powiedział Jerzy Buzek i dodał, że w UE jest 41 regionów węglowych w 12 krajach członkowskich. – Będziemy pracować nad utworzeniem funduszy,  które pomogą przeprowadzić transformację energetyczną, bo chodzi o jakość powietrza, którym oddychamy i wody, którą pijemy. – dodał były Premier RP.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ