Partner serwisu

Spalanie węgla może być dyskusyjne

Kategoria: Ciepłownictwo

W 2017 r. jednostka gazowo-parowa o mocy 450 MW powinna rozpocząć pracę w EC Żerań. Inwestycje w bloki gazowe PGNiG TERMIKA planuje również w EC Pruszków i w EC Siekierki. O przyszłość gazu jako paliwa dla energetyki, a także o miejsce OZE i 2016 rok, który będzie sprawdzianem dla branży, zapytaliśmy prezesa PGNiG TERMIKA, Mariusza Grochowskiego.

Spalanie węgla może być dyskusyjne

Wiele przedsiębiorstw z branży energetycznej rezygnuje dziś lub odracza planowane inwestycje. Tymczasem w EC Żerań ma być budowany blok gazowo-parowy o mocy 450 MW…

Jesteśmy już w  fazie realizacji projektu. Mamy podpisaną umowę   przyłączeniową z Gaz-Systemem i  robimy wszystko, aby w 2017 r. blok był oddany do eksploatacji. Jesteśmy w trakcie  negocjacji umowy przyłączeniowej z  PSE. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, w przyszłym roku ogłosimy przetarg na wykonawcę bloku.

Dlaczego postanowiliśmy postawić na gaz? Odpowiedź wydaje się bardzo prosta. Z jednej strony, ponieważ elektrociepłownia znajduje się w centrum miasta i kwestia spalania węgla, w  ilościach jak dotychczas, może być już w niedalekiej przyszłości dyskusyjna i nieakceptowalna społecznie. Z drugiej strony trzeba powiedzieć, że projekt jest opłacalny, gdyż unikamy bardzo dużych wydatków na przystosowanie starych bloków węglowych do wymogów środowiskowych.

Rozmawiała Joanna Jaśkowska


Fot. PGNiG TERRMIKA

Wywiad z prezesem PGNiG TERMIKA znajdą Państwo w magazynie „Energetyka Cieplna i Zawodowa” nr 5/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ