Partner serwisu
27 czerwca 2019

Moody’s podniósł rating PGNiG do Baa2 z perspektywą stabilną

Kategoria: Z życia branży

Agencja ratingowa Moody’s uzasadniła swoją decyzję silną kondycją finansową PGNiG, którą Spółka będzie w stanie utrzymać przy realizacji znaczącego programu inwestycyjnego oraz spadających cen gazu.

Moody’s podniósł rating PGNiG do Baa2 z perspektywą stabilną

– Rozwój własnego wydobycia i zapewnienie bezpieczeństwa zaopatrzenia w gaz poprzez dywersyfikację kierunków dostaw i dostawców to filary strategii Spółki. Jest ona dobrze oceniana przez niezależne instytucje finansowe, czego dowodem jest podniesienie ratingu PGNiG do Baa2 przez Moody’s – powiedział Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG SA.

Jak podkreślił Moody’s, PGNiG posiada bardzo wysoką elastyczność finansową, która wynika z niewielkiego poziomu zadłużenia w stosunku do generowanych przepływów pieniężnych. Pozwoli to spółce sfinansować inwestycje w segmencie Poszukiwania i Wydobycia oraz rozwój i modernizację sieci dystrybucji gazu. Agencja przewiduje, że wynik finansowy PGNiG może być pod presją wysokich kosztów pozyskania gazu w ramach kontraktu jamalskiego, a zarazem niskich rynkowych cen tego paliwa, które mogą ograniczyć przychody segmentów Poszukiwanie i Wydobycie oraz Obrót i Magazynowanie. Niezależnie od tego, zdaniem Agencji, kondycja finansowa PGNiG jest na tyle dobra, by podnieść rating z Baa3 do Baa2.

– Podwyższenie ratingu jest potwierdzeniem, że ocena kredytowa oraz możliwości finansowe są odpowiednie dla realizacji ambitnego programu inwestycyjnego przy utrzymaniu stabilności finansowej. Obok pozyskania kredytu konsorcjalnego na kwotę 10 mld zł, podwyższenie ratingu jest kolejnym dowodem na to, że nasze podejście do zarządzania PGNiG jest dobrze odbierane przez rynek finansowy – powiedział Michał Pietrzyk, wiceprezes zarządu PGNiG ds. Finansowych.

Moody’s zaznaczył, że wyższej ocenie sprzyjają również czynniki pozafinansowe: silna pozycja GK PGNiG na krajowym rynku gazu, rozwój portfela własnych zasobów węglowodorów oraz działania na rzecz dywersyfikacji dostaw gazu. Jak wskazuje agencja, te ostatnie działania cieszą się poparciem polskiego rządu, który jest większościowym właścicielem PGNiG.

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ