Partner serwisu
28 czerwca 2019

Minister Tomasz Dąbrowski rozmawiał w Londynie o transformacji energetycznej

Kategoria: Z życia branży

Wiceminister energii Tomasz Dąbrowski 27 czerwca 2019r. wziął udział w konferencji FT Energy Transition Strategies Summit zorganizowanej przez Financial Times w Londynie. Uczestnicy wydarzenia dyskutowali na temat różnych koncepcji redukcji emisji gazów cieplarnianych i transformacji energetycznej m.in. w kontekście polityki klimatyczno-energetycznej UE, specyficznych uwarunkowań dotyczących poszczególnych państw i wynikających z nich kosztów społeczno-gospodarczych.

Minister Tomasz Dąbrowski rozmawiał w Londynie o transformacji energetycznej

Minister Dąbrowski uczestniczył w panelu dyskusyjnym pt. „Countering the Climate Backlash: Policy Making in the Age of Populism” skupiającym się na wpływie różnych czynników, m.in. opinii publicznej, kwestii społecznych i ekonomicznych, na kształtowanie polityki energetycznej państwa. Zaprezentował wizję sprawiedliwej i ewolucyjnej transformacji energetycznej zawartej w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, a także zwrócił uwagę na wyzwania, które stoją przed polskim sektorem energetycznym.

Podkreślił, że sprawiedliwa transformacja powinna stawiać konsumenta w centrum oraz uwzględniać różne punkty startowe państw członkowskich. Kluczowe jest zapewnienie stabilnych dostaw energii elektrycznej w akceptowalnych cenach. Wskazał na plany uwzględnienia w przyszłym miksie energetycznym Polski zarówno zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych, jak i energetyki jądrowej. Zauważył, że dyskusja o celach polityki klimatyczno-energetycznej powinna uwzględniać koszty społeczne i gospodarcze, które będą musiały ponieść regiony UE o gospodarce polegającej na węglu.

Wszyscy uczestnicy panelu dyskusyjnego zgodzili się, że cel neutralności klimatycznej wiąże się z kosztami, które są różne dla różnych państw, a ścieżka dojścia do nich powinna być neutralna technologicznie.

źródło: www.gov.pl/web/energia
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ