Partner serwisu
09 lipca 2019

AGH Solar Plane – innowacyjny, pionierski, jedyny taki w Polsce!

Kategoria: Aktualności

AGH Solar Plane jest Studenckim Kołem Naukowym, którego głównym celem jest budowa bezzałogowego samolotu zasilanego wyłącznie energią słoneczną. W ciągu dnia będzie on czerpał energię bezpośrednio z paneli fotowoltaicznych zamontowanych na jego skrzydłach i równocześnie ładował baterie pozwalające mu na lot nocą. Finalnym etapem projektu będzie przelot stworzonego samolotu przez całą Polskę, wzdłuż wschodniej granicy.

AGH Solar Plane – innowacyjny, pionierski, jedyny taki w Polsce!

Projekt zainicjowało dwóch członków koła Eko-Energia – Kuba Wiszniewski i Paweł Oleszkowicz. W październiku 2017 roku postanowili oni stworzyć zespół. Początkowo składał się on z 7 osób. Przy wsparciu uczelni rozpoczęli oni tworzyć konstrukcję samolotu. Wraz z postępem prac grupę powiększono do 20 osób. Z czasem zespół przekształcił się w Koło Naukowe AGH Solar Plane. Obecnie wciąż się rozwijają, a aktualna liczba członków wynosi 50.

Głównym zadaniem jest zaprojektowanie i budowa maszyny latającej, która będzie mogła używać niekonwencjonalnego źródła energii przy zachowaniu dobrych parametrów lotu. Jednak ambicją zaangażowanych w projekt jest, aby efektem ich pracy było coś dużo większego niż sama konstrukcja samolotu. Chcą rozpowszechniać nowoczesne technologie łączące elektromobilność z odnawialnymi źródłami energii. Bardzo ważne jest dla nich budowanie świadomości społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Dzięki promowaniu takich rozwiązań chcieliby przyczynić się do rozwoju i popularyzacji alternatywnych źródeł energii.

Dotychczasowym największym osiągnięciem koła jest zdobycie pierwszego miejsca w Ogólnopolskim konkursie „POTENCJOmetr”na najlepszy projekt studencki. Ich propozycja została uznana za najlepszą pracę w kategorii konstruktorskiej, deklasując przy tym inne, wybitne prace kół naukowych z całej Polski. Czynnie biorą udział w życiu uczelnianym oraz poza, uczestniczyli w wielu konferencjach m.in. AGH International Student Conference, Student Science EXPO 2018, 6th International Conference on Renewable&Non-Renewable Energy w Miami, USA. Podczas konferencji Academicsera w Osace Bartosz Sobik - przedstawiciel koła wygrał nagrodę za najlepszy artykuł (pod tytułem „AGH Solar Plane as an example of unmanned aerial vehicle (UAV) powered by photovoltaics”). Natomiast w tym roku we wrześniu wystartują w międzynarodowych zawodach solarnych „TÜBİTAK International Unmanned Aerial Vehicle Competition” w Stambule, w Turcji.

Organizatorzy zapraszają do Krakowa aby dowiedzieć się jeszcze więcej na temat naszego projektu, a przede wszystkim być częścią unikalnego wydarzenia jakim jest pierwszy lot samolotu solarnego. Odbędzie się on 10 lipca na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie o godz. 11:00.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ