Partner serwisu
30 sierpnia 2019

Nieznany termin zwrotu nadpłat za energię elektryczną

Kategoria: Z życia branży

– „Ustawa „prądowa” już na dobre weszła do systemu regulacji polskiej energetyki. Analizując kolejne jej mechanizmy cały czas odkrywamy nowe konsekwencje słynnej regulacji. W ostatnim czasie zostałem zapytany czy ustawa daje jakiekolwiek wskazówki, kiedy można spodziewać się zwrotu nadpłat za pierwsze półrocze od przedsiębiorstw obrotu –  mówi Jan Sakławski, radca prawny z Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Nieznany termin zwrotu nadpłat za energię elektryczną

Otóż odpowiedź na to pytanie niestety dla odbiorców będzie negatywna. Ustawa nie określa terminu wypłaty tych świadczeń i pod tym względem mamy oczywiście do czynienia z luką legislacyjną. Tym nie mniej nie jest też tak, że odbiorcy pozbawieni są jakichkolwiek wskazówek dotyczących tego zagadnienia.

Po pierwsze, przedsiębiorstwo obrotu powinno zmodyfikować stawkę do tej, która wynika z treści ustawy w odpowiednim terminie, ale nie jest zobowiązany by w tym samym terminie pieniądze zwrócić.

Po drugie, jeżeli odbiorca zażąda od sprzedawcy nowej faktury (czyli prawdopodobnie faktury korygującej) to ten musi ją wystawić w terminie 7. dni. I w tych dwóch elementach powinni swojej szansy szukać odbiorcy.

Jak przedsiębiorca może ubiegać się o zwrot środków?

W momencie, w którym sprzedawca będzie ustalał wysokość zaktualizowanej stawki można zwrócić się do niego o zawarcie porozumienia, w którym określone zostaną zasady zwrotu nadpłat (np. poprzez potrącenie z należnościami w kolejnych miesiącach). W drugiej kolejności, zwracając się o wystawienie nowej faktury można zażądać określenia w niej terminu zwrotu nadpłat. Oba elementy warto rozważyć w celu uniknięcia niepewności co do terminu realizacji obowiązków z ustawy „prądowej”.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ