Partner serwisu
24 października 2019

Panele słoneczne - ile możesz na tym zarobić - oszczędności w domowym budżecie

Kategoria: Aktualności

Rosnąca świadomość ekologiczna w ostatnim czasie przyczyniła się do zwiększonej popularności paneli słonecznej. Wiąże się z tym nie tylko ekologiczne pozyskiwanie energii, ale także wprowadzenia oszczędności w domowym budżecie.

Panele słoneczne - ile możesz na tym zarobić - oszczędności w domowym budżecie

Za darmo

Na początku ustalmy, za co nie będziemy musieli płacić. Podstawową kwestią jest energia słoneczna, do której mamy w pełni darmowy i nieograniczony dostęp. Kolejną kwestią jest miejsce. Właściciele domów jednorodzinnych z powodzeniem mogą postawić ogniwa na swoim terenie, bez jakichkolwiek zgód budowlanych. Nie poniesiemy również dodatkowych kosztów związanych z modyfikacją konstrukcji domu. Panele fotowoltaiczne są lekkie i prawidłowo zainstalowane nie naruszają dachu.

W przypadku bardziej skomplikowanych projektów budynków lub niewystarczającej ilości światła, ze względu na zacienienie domu możemy umieścić ogniwa fotowoltaiczne na ziemi. W przypadku zakupu baterii słonecznych o małej powierzchni proces ich zamontowania możemy przeprowadzić sami, zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta. Instalując samemu panele fotowoltaiczne, cena powinna być mniejsza. Jeśli jednak ich gabaryty są duże, lepiej niech panele słoneczne zainstaluje ekipa profesjonalistów.

Ile to będzie kosztować?

Wpisując w wyszukiwarkę hasło „fotowoltaika cena”, zobaczymy kwoty wahające się od 25 do nawet 40 tysięcy złotych. Rzeczywisty koszt takiej do inwestycji to około 30 tysięcy złotych. Pierwszym elementem inwestycji powinno być kupno fotoogniw. Panele solarne naszej przyszłej, domowej elektrowni są najdroższym elementem całego przedsięwzięcia. Ich wartość jest jednak uzależniona od wymiarów dachu i ich powierzchni. Cena paneli fotowoltaicznych zależeć może również od producenta oraz użytej do ich produkcji technologii.  Ich ceny możesz sprawdzić tutaj: https://fotowoltaikaonline.pl/ceny-paneli-slonecznych.

Energia słoneczna na sprzedaż

Co prawda zgodnie z polskim prawem naddatku wytworzonej energii nie możemy sprzedawać, ale po wypełnieniu odpowiednich dokumentów możemy skorzystać z usługi Netmetringu. Wprowadzony w Polsce system opustów ma za zadanie zachęcać do zakładania mikroinstalacji. Rozumie się przez to wszystkie systemy o mocy nie większe niż 40 kW. Netmetring polega on na opomiarowaniu netto i rozliczaniu różnicy energii pobieranej z sieci oraz tzw. „zielonej energii”. W myśl polskiej ustawy o odnawialnych źródłach energii nadwyżki wytworzonej na użytek własny energii przekazywane są dalej  do sieci, aby później odebrać z niej odpowiednią ilość za darmo. Decydując się na pozyskiwanie energii w ekologiczny sposób, możemy liczyć także na szereg dopłat. Jedną z nich jest dopłata do montażu. Od niedawna dla posiadaczy baterii słonecznych przewidziana jest też ulga podatkowa – wystarczy tylko posiadać fakturę VAT i wypełnić PIT.

Do najważniejszych zalet paneli słonecznych należą mniejsze rachunki za prąd oraz ochrona przed stale rosnącymi opłatami za energię. Kolejnym plusem jest większa rentowność domu. Wspólna wartość budynku oraz instalacji przeważnie przekracza ich łączną wartość. Ogniwa fotowoltaiczne pozwalają na ograniczenie emisji szkodliwych dla środowiska zanieczyszczeń, co przy obecnym stanie  środowiska naturalnego jest wyjątkowo istotne.

źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ