Partner serwisu
20 stycznia 2020

Wiceminister Adam Gawęda: kopalnie będą normalnie pracować

Kategoria: Z życia branży

Ministerstwo Aktywów Państwowych podjęło działania, które odblokują zapasy węgla i zabezpieczą normalną pracę kopalni. – W centralnej Polsce powstanie magazyn rezerw węgla energetycznego, do którego trafi surowiec zgromadzony na składach – zapowiedział dzisiaj na konferencji prasowej Adam Gawęda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i Pełnomocnik Rządu do Spraw Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego.

Wiceminister Adam Gawęda: kopalnie będą normalnie pracować

Jak poinformował wiceminister Adam Gawęda, w Ministerstwie Aktywów Państwowych prowadzone są zaawansowane rozmowy, zarówno ze spółkami wydobywczymi jak i energetyką, dotyczące odblokowania zapasów węgla zgromadzonego przy kopalniach. Ich efektem będzie m.in. stworzenie magazynu rezerw węgla energetycznego, do którego w najbliższym czasie trafi około 1 mln ton surowca. Zostanie on zlokalizowany w centrum kraju, co stworzy w razie potrzeby optymalne warunki transportu do różnych części Polski.

– Działania podejmowane przez MAP, wraz z zarządami spółek, zapewnią normalną pracę wszystkich kopalni i zabezpieczą prowadzenie przez nie wydobycia – powiedział.

Minister Adam Gawęda podkreślił, że import węgla do Polski nadal maleje. Zgodnie z szacunkami jego wielkość w 2019 roku była mniejsza o około 3 mln ton w stosunku do roku 2018. Wskazał, że zapasy węgla występują obecnie we wszystkich krajach europejskich, które wykorzystują go dla celów energetycznych.

– Nawet nasi zachodni sąsiedzi Niemcy, którzy importują 60 mln ton węgla, mają dzisiaj pełne magazyny – dodał.

źródło: informacja prasowa
aVIP
2020-01-22
Tylko kto to kupi i kiedy? Znów wyrzucone społeczne pieniądze!
Ten węgiel naprawdę jest NIKOMU NIEPOTRZEBNY! Obudźcie się !
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ