Partner serwisu
14 maja 2020

Proekologiczna działalność OPEC-INEKO Grudziądz we współpracy z Schumacher Packaging Zakład w Grudziądzu

Kategoria: Z życia branży

Ochrona środowiska jest naszym wspólnym obowiązkiem. Z tego założenia wyszły spółki OPEC-INEKO Grudziądz oraz Schumacher Packaging Zakład w Grudziądzu, które doszły do porozumienia i powołały do życia biogazową ciepłownię. Pracuje ona w oparciu o biogaz wytworzony w wyniku beztlenowej fermentacji ścieków z oczyszczalni Schumachera.

Proekologiczna działalność OPEC-INEKO Grudziądz we współpracy z Schumacher Packaging Zakład w Grudziądzu

Ciepłownia jest własnością spółki OPEC-INEKO, natomiast zlokalizowana została na terenie firmy Schumacher. Zastosowane w ciepłowni nowoczesne rozwiązania techniczne  gwarantują wysoką sprawność i efektywność w zakresie wytwarzania pary na potrzeby technologiczne zakładu w procesie produkcji papieru. Instalacja spalania biogazu pozwoli zmniejszyć uciążliwość dla środowiska w zakresie niekontrolowanej emisji metanu, wytworzona z niej zielona energia przyczyni się do redukcji ilości spalanego węgla w Elektrociepłowni Łąkowa w Grudziądzu.

Oddana do użytkowania 30 marca br. ciepłownia już przez pierwszy miesiąc wyprodukowała 2 100 GJ  ciepła, zużywając 85 000 Nm3 biogazu, co odpowiada energii spalenia 100 ton węgla. W skali roku oszczędności wyniosą ponad 1500 ton mniej spalanego węgla.

– Realizując ten wspólny projekt, chcemy zwiększyć wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, zmniejszyć zużycie paliw kopalnych, a co za tym idzie redukować emisję zanieczyszczeń – tłumaczy Mirosław Radecki prezes OPEC-INEKO.

Jednocześnie należy przypomnieć, że OPEC-INEKO od wielu lat wykorzystuje do produkcji ciepła i energii elektrycznej oprócz węgla również biomasę w postaci peletu ze słomy. W planach spółek Grupy OPEC jest dalsze zwiększenie udziału spalanej biomasy oraz wykorzystanie innych ekologicznych źródeł energii, takich jak alternatywne paliwo RDF oraz energia słoneczna.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ