Partner serwisu
21 lipca 2020

Powstaje Ocean Winds, nowa spółka typowana na światowego lidera w branży morskiej energetyki wiatrowej

Kategoria: Z życia branży

Ocean Winds (OW) powstało jako przedsięwzięcie joint venture, zapowiedziane w 2019 roku i kontrolowane w równym stopniu przez EDP Renováveis i ENGIE. Nowy podmiot z siedzibą w Madrycie stanowi wyłączny podmiot inwestycyjny EDPR i ENGIE, której celem będzie wykorzystywanie potencjału rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na całym świecie. OW to pierwsza marka nawiązująca do szumu wiatru na pełnym morzu.

Powstaje Ocean Winds, nowa spółka typowana na światowego lidera w branży morskiej energetyki wiatrowej

Madryt, 21 lipca: ENGIE i EDP Renováveis ogłosiły powstanie Ocean Winds (OW), przedsięwzięcia joint venture w którym każdy z nich ma połowę udziałów, i którego zadaniem będzie prowadzenie działalności w sektorze pływających i stacjonarnych morskich farm wiatrowych. Nowy podmiot będzie wyłączną spółką inwestycyjną, która ma za cel wykorzystywanie możliwości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na całym świecie; dzięki połączeniu potencjału przemysłowego i rozwojowego obu spółek macierzystych OW dołączy do piątki największych globalnych operatorów w branży offshore.

Jak wyjaśnia Spyros Martinis, dyrektor generalny OW: – Ocean Winds powstała z zamiarem połączenia w ramach jednego podmiotu doświadczenia i wiedzy dwóch przedsiębiorstw o znacznych osiągnięciach w branży OZE, umożliwiając mu tym samym objęcie wiodącej pozycji w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Łączy nas wizja kluczowej roli, jaką odnawialne źródła energii – w szczególności morskie farmy wiatrowe – odgrywają w nowym modelu energetycznym. W obliczu coraz bardziej realnej i koniecznej transformacji energetycznej stworzenie spółki łączącej doświadczenie i zasoby obu istniejących graczy umożliwi nam osiągnięcie pozycji lidera branży.

Grzegorz Gorski, dyrektor operacyjny OW, dodaje: „Nieustannie śledzimy rozwój sytuacji i zmiany przepisów w wielu państwach. Staramy się nie tylko wzmacniać obecność na naszych dotychczasowych rynkach, ale także szukać możliwości tworzenia wartości dodanej w nowych krajach”.

W momencie rozpoczęcia działalności OW będzie zatrudniać ponad 200 osób, zaś do końca roku planuje zwiększyć ich liczbę do 300. W skład wyjątkowego zespołu OW wchodzą pracownicy z ponad 15 państw, w tym również wysokowykwalifikowani specjaliści, wśród których blisko jedną trzecią stanowią kobiety. Podstawą zatrudnienia 99% z nich będzie umowa o pracę na czas określony.

Pierwsza marka nawiązująca do szumu wiatru na pełnym morzu

Nazwa marki OW nie powstała przypadkowo. W poszukiwaniu pomysłu na nazwę nowego przedsięwzięcia przedstawiciele ENGIE i EDPR zebrali zespół naukowców i powierzyli im zadanie zapisania dźwięków wiatru literami alfabetu łacińskiego. Zaproszeni specjaliści opracowali specjalny algorytm i sprzęt do transkrypcji dźwięku wiatru zarejestrowanego na morzu podczas 48 godzin. Okazało się, że dwie najczęściej powtrzające się głoski to „O” i „W” – stąd nazwa Ocean Winds. Więcej informacji o powstaniu marki OW znajduje się w tym nagraniu [LINK].

O OW

Utworzony w 2019 r. OW to przedsięwzięcie joint venture w branży morskiej energetyki wiatrowej, należące w równym stopniu do EDPR i ENGIE. Obie spółki stoją na stanowisku, że morska energetyka wiatrowa staje się istotnym elementem globalnej transformacji energetycznej, co przekłada się na szybki rozwój tego sektora i coraz ostrzejszą konkurencję. Z tego powodu postanowiły one połączyć w nowej spółce swoje aktywa i portfolia już istniejących i dopiero mających powstać morskich farm wiatrowych.

Przewaga strategiczna OW stawia ją w korzystnej pozycji do objęcia wiodącej roli w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. EDPR i ENGIE wnoszą do OW portfolio istniejących i będących w budowie morskich aktywów o łącznej mocy zainstalowanej 1,5 GW w budowie i 4 GW w fazie rozwoju, z zamiarem osiągnięcia do 2025 r. mocy zainstalowanej w przedziale 5-7 GW w eksploatacji lub w budowie, oraz w przedziale 5-10 GW w fazie zaawansowanego rozwoju. OW stawia przede wszystkim na rynki w Europie, Stanach Zjednoczonych i w wybranych regionach Azji, gdzie prognozowany jest największy wzrost w sektorze.

www.oceanwinds.com

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ