Partner serwisu
07 września 2020

Europa przyszłości – zielona, cyfrowa i konkurencyjna - podsumowanie EKG 2020

Kategoria: Z życia branży

Transformacja cyfrowa i zielona rewolucja – trendy, których aktualność potwierdził i podkreślił kryzys – ukształtują przyszłość Europy. To jeden z wniosków, do których doszli przedstawiciele świata biznesu, polityki i nauki podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach oraz 5. European Tech and Start-up Days. Wydarzenia zostały zorganizowane w formule hybrydowej – stacjonarnie i online.

Europa przyszłości – zielona, cyfrowa i konkurencyjna - podsumowanie EKG 2020

Podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego i 5. European Tech and Start-up Days Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach odwiedziło blisko 3,5 tys. gości. Do udziału w wydarzeniach online zarejestrowało się ponad 6,7 tys. osób. Unikalna liczba użytkowników, którzy w dniach 2-4 września 2020 r. obejrzeli debaty online, przekroczyła 100 tys.

– Pierwsze po pandemicznej przerwie spotkanie tej skali zorganizowaliśmy w sposób bezpieczny, pozwalający na komfortowy stacjonarny udział z zachowaniem dystansu społecznego, jednocześnie wszystkie debaty udostępniliśmy online, dla każdego zainteresowanego. Nowa rzeczywistość nie pozwala w oczywisty sposób porównywać edycji poprzedniego i obecnego roku – mówi Wojciech Kuśpik, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego i European Tech and Start-up Days. – Zmieniający się tak szybko świat, doświadczenie pandemii i lockdownu, pytania o przyszłość i rozwojowe priorytety – wszystko to sprawiło, że tegoroczne debaty kontynuowały misję otwartej rozmowy o europejskiej przyszłości – dodaje.

XII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach zainaugurowała debata pt.: „Europa przyszłości”. Paneliści wspólnie zastanawiali się, jak stawić czoła wyzwaniu, przed którymi stanął Stary Kontynent, czy obecnie sformułowane priorytety unijnej polityki są adekwatne do nowych wyzwań i czy program odbudowy europejskiej gospodarki po kryzysie - Next Generation UE – jest rzeczywiście solidnym planem gospodarczym.

– Wielkie projekty budowały siłę Unii Europejskiej. Było wśród nich rozszerzenie o nowe kraje, tak ważne i naturalne dla nas, ale wymagające wspólnej decyzji – powiedział Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, były przewodniczący PE i premier RP, przewodniczący Rady EEC rozpoczynając debatę. – Koronawirus przysłużył się temu, by nadać rangę Zielonemu Ładowi. To obliczona na 30 lat, długo planowana strategia mająca ochronić planetę, ale także dać miejsca pracy i pchnąć nas na tory rozwoju. Koronawirus nie odsuwa odpowiedzialności za przyszłość Ziemi, lecz ją wyostrza. W bliskiej perspektywie europejskie ambicje mają wesprzeć programy Cyfrowa Europa oraz UE New Generation. Musimy wyprzedzić czas – apelował moderator.

– Przygotowujemy się do absorpcji środków unijnych nowej perspektywy – zapewniła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. – Podstawą pozostaje Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju, która jednak po pandemii wymaga modyfikacji. Pracujemy nad krajowym planem odbudowy by to wykorzystać. Projekty już spływają. Nasza odpowiedź to pobudzenie gospodarki – w ochronie zdrowia, inwestycjach. Pamiętamy o Zielonym Ładzie, to dobre narzędzie rozwojowe, ale to także wyzwania społeczno-polityczne. Dlatego tak ważny jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji – środki dla regionów, które poniosą ciężar tych procesów – dodała minister.

Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny m.in. za prognozowanie, podkreślił w rozmowie z Jerzym Buzkiem, że naukowcy zapowiadali globalną pandemię, ale nie przełożyło się to na działania polityczne zapobiegające czy przygotowawcze. – To dla mnie ważny wniosek z sytuacji, w której się znaleźliśmy – jak brać pod uwagę analizy naukowców, jak je przekładać na politykę. Ważne jest, żeby inne potęgi traktowały firmy z Europy w taki sposób, jak my traktujemy koncerny z innych krajów. Europa liczy na wzajemność. Cyfryzację i zieloną rewolucję, dwa bliźniacze megatrendy, Europa musi wykorzystać, by stać się bardziej odporną, niezależną strukturą gospodarczą i polityczną – dodał.

Udział w dyskusji wzięli także: Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego; Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju w latach 2018-2019, prezes PGNiG; Rafał Modrzewski, CEO, współzałożyciel ICEYE; Hans-Gert Pöttering, poseł do Parlamentu Europejskiego w latach 1997-2014, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2007-2009.

Z przedsiębiorcami obecnymi na XII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach oraz 5. European Tech and Start-up Days spotkał się premier Mateusz Morawiecki.

– Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, nasze parametry ekonomiczne są dobre, a nawet - mając na uwadze kontekst, w jakim się znajdujemy - bardzo dobre – mówił Mateusz Morawiecki, premier RP, o obecnej sytuacji gospodarczej. – Mamy najwyższy od 30 lat bilans na rachunku bieżącym, inflacja - według ostatnich danych - maleje i to dokładnie tak, jak mówiliśmy kilka miesięcy temu. Bardziej obawiamy się teraz zjawisk deflacyjnych. Ważne, żeby w odpowiedni sposób wykorzystać środki europejskie z Wieloletniego Planu Finansowego UE i Funduszu Odbudowy. To będą duże środki i chciałbym, by zostały przeznaczone na innowacje, bo to wesprze wzrost produktywności w dłuższej perspektywie – mówił 3 września 2020 r. w Katowicach szef rządu.

– Jednym z głównych czynników wyjścia z recesji będą inwestycje publiczne, choć ich uruchomienie wymaga czasu, stąd bardzo ważne są też inwestycje prywatne w obecnym i przyszłym roku. Inwestycje publiczne, realizowane zarówno ze środków z budżetu, jak i z Unii Europejskiej, pomogą m.in. lokalnym firmom, które będą tworzyły miejsca pracy – przekonywał podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Tadeusz Kościński, minister finansów. – W ten sposób nasza gospodarka będzie coraz mocniejsza i wykorzystamy tę okazję, żeby skoczyć do przodu i wyprzedzić inne gospodarki – mówił minister.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ