Partner serwisu
28 września 2020

Porozumienie w sprawie transformacji i przyszłości górnictwa podpisane

Kategoria: Z życia branży

– Pokazaliśmy, że potrafimy przygotować dobrą umowę społeczną. Dziękuję wszystkim zaangażowanym stronom za uczciwe i merytoryczne rozmowy, które umożliwiły wypracowanie kompromisu w sprawie strategicznej gałęzi gospodarki, jaką jest górnictwo – mówił Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych po podpisaniu w Katowicach porozumienia ze stroną społeczną dotyczącego transformacji i przyszłości branży górniczej w Polsce.

Porozumienie w sprawie transformacji i przyszłości górnictwa podpisane

Od wtorku w Katowicach trwały rozmowy delegacji rządowej reprezentowanej przez wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia, szefa gabinetu politycznego prezesa rady ministrów Krzysztofa Kubów i wiceministra klimatu Piotra Dziadzio z przedstawicielami Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Tematem rozmów były zasady i tempo transformacji sektora górnictwa w Polsce.

Kilkudniowe obrady zakończyły się podpisaniem porozumienia, które otwiera drogę  do ustabilizowania sytuacji w sektorze górniczym. Pod dokumentem podpisali się przedstawiciele Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego i strony rządowej z wiceministrem Arturem Soboniem, Pełnomocnikiem Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

– Kierunek w jakim pójdzie polskie górnictwo wybraliśmy wspólnie ze stroną społeczną – podkreślał wiceminister Artur Soboń.  – To będzie kierunek polskiej, uczciwej, sprawiedliwej drogi do transformacji polskiego górnictwa – dodał wiceminister.

Według zawartego dziś porozumienia ostatnia tona węgla w Polsce zostanie wydobyta w 2049 roku. Zdaniem wiceministra Artura Sobonia proces zmian w branży górniczej będzie przebiegał zgodnie z polityką Unii Europejskiej, uwzględniając wszelkie jej realia.

– Szanujemy zdanie strony społecznej. Chcemy, aby w pierwszej kolejności treść porozumienia została przedstawiona załogom górniczym – podsumował wiceminister Artur Soboń.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ