Partner serwisu
08 stycznia 2021

Rozmowa ministra Michała Kurtyki z Ambasador USA Georgette Mosbacher

Kategoria: Z życia branży

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka rozmawiał z Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher w związku ze zbliżającym się zakończeniem jej misji dyplomatycznej w Polsce. Rozmowa odbyła się 7 stycznia 2021 r.

Rozmowa ministra Michała Kurtyki z Ambasador USA Georgette Mosbacher

20 stycznia 2021 r. Ambasador USA Georgette Mosbacher zakończy swoją misję dyplomatyczną w Polsce. W okresie sprawowania stanowiska przez Ambasador Mosbacher relacje polsko-amerykańskie rozwinęły się szczególnie w obszarach energii, klimatu i środowiska.

W ostatnich latach zwłaszcza osiągnięcia naukowe i technologiczne Stanów Zjednoczonych, w obszarze sektora energetycznego spowodowały, że kraj ten stał się dla Polski ważnym partnerem energetycznym.

– Doceniamy imponujące osiągnięcia Stanów Zjednoczonych, które są ważne dla utrzymania nowoczesnego i konkurencyjnego sektora energetycznego. Liczymy na kontynuację intensywnej i owocnej współpracy ze stroną amerykańską, głównie w zakresie inwestycji w sektorze jądrowym w Polsce. – powiedział podczas rozmowy minister Michał Kurtyka. – Chcę podkreślić moje uznanie i wdzięczność za osobisty wkład Pani Ambasador w promocję stosunków między naszymi krajami. Jestem przekonany, że dzięki wypracowanym w ostatnich latach relacjom, nasze stosunki bilateralne będą się dalej rozwijać – dodał minister.

W trakcie kadencji Ambasador Mosbacher, w dniach 19 i 22 października 2020 r., doszło do podpisania umowy między Rządem RP a Rządem USA w sprawie współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej, wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w RP a w dniu 11 grudnia 2020 r. nastąpiło zawarcie umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Export-Import Bank of the United States (EXIM) dot. wieloletniej współpracy bilateralnej przy finansowaniu projektów w Polsce.

ErgoSum
2021-01-12
Jest oczywiste, że USA chce odzyskać trochę nakładów B+R wydanych na reaktor Westinghousa. Koreańczycy go poprawili i sprzedali unowocześniony Zjednoczonym Emiratom, gdzie właśnie uruchamiaja już 4 blok.
A my składamy gratulacje, oczywiście Minister Kurtyka zdobywa punkty dyplomatyczne, ale czy nam to przyspiesza budowę EJ?
Czy dyktujemy warunki kredytów dostawczych dla EJ? Takich pytań jest całe mnóstwo !!!
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ