Partner serwisu
15 stycznia 2021

PGE GiEK: Gazowy blok energetyczny wiodącym wariantem dla nowych mocy w elektrowni PGE GiEK w Rybniku

Kategoria: Z życia branży

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka z Grupy PGE, będzie kontynuowała  przygotowania projektu nowego źródła niskoemisyjnego w Elektrowni Rybnik w wariancie bloku gazowo-parowego o mocy ok. 800 MW.

PGE GiEK: Gazowy blok energetyczny wiodącym wariantem dla nowych mocy w elektrowni PGE GiEK w Rybniku

Podstawowym paliwem dla nowej jednostki w Elektrowni Rybnik będzie gaz ziemny wysokometanowy w ilości ok. 1 mld m3 rocznie z potencjalną możliwością współspalania wodoru. Projekt będzie przygotowywany w harmonogramie umożliwiającym udział
w aukcjach Rynku Mocy w IV kwartale 2022 r., z pierwszym terminem dostaw na 2027 rok.

– PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna inwestuje w aktywa zasilane niskoemisyjnym gazem. Stawia na najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne, które pozwolą uzyskać wysoką sprawność aktywów i docelowo zmieniać się w kierunku coraz bardziej  przyjaznemu środowisku. Realizacja projektu istotnie przyczyni się do wypełnienia celów klimatycznych UE. Jednostka będzie elastycznym źródłem, umożliwiającym bilansowanie energii ze źródeł odnawialnych, co doskonale wpisuje się w strategiczne kierunki rozwoju Grupy PGE – powiedziała Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Budowa nowego niskoemisyjnego źródła w Elektrowni Rybnik pozwoli na zapewnienie ciągłości produkcji energii w zakładzie o blisko 50-letniej historii, który na stałe wpisał się nie tylko w energetyczną mapę Polski, ale również krajobraz miasta.

PGE GiEK realizuje obecnie w Elektrowni Dolna Odra projekt budowy  dwóch niskoemisyjnych bloków gazowo-parowych o łącznej mocy 1340 MW. Spółka przekazała już teren budowy wykonawcy inwestycji, którym jest konsorcjum firm w składzie: Polimex Mostostal, jako lider oraz General Electric Global Services GmbH oraz General Electric International Inc. Zgodnie z kontraktem początek eksploatacji nowych bloków energetycznych, zasilanych „błękitnym paliwem", planowany jest na IV kwartał 2023 r.

***

Elektrownia Rybnik jest największą elektrownią na Górnym Śląsku, a tym samym należy do grona największych elektrowni w Polsce. Jest elektrownią kondensacyjną i blokową.   Podstawowa działalność zakładu to wytwarzanie energii elektrycznej na potrzeby Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Obecnie posiada moc wytwórczą rzędu 1800 MW zainstalowanych w ośmiu blokach.

Rybnicka elektrownia jest zakładem utrzymującym stałą wysoką dyspozycyjność wytwarzania oraz posiadającym duże możliwości regulacyjne, a przy tym osiągającym dużą efektywność w redukcji emitowanych zanieczyszczeń.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ