Partner serwisu
10 marca 2021

Monitoring linii kablowej 110 kV na relacji Łomianki-Czosnów

Kategoria: Z życia branży

Temperatura kablowych linii elektroenergetycznych może być monitorowana na ekranie komputera dzięki światłowodom podłączonym do specjalistycznej aparatury.

Monitoring linii kablowej 110 kV na relacji Łomianki-Czosnów

Najdłuższym kablem wysokiego napięcia w majątku PGE Dystrybucja jest dwutorowa linia kablowa 110 kV, o długości prawie 15 km, która łączy Główny Punkt Zasilający (GPZ) Łomianki z GPZ Czosnów. Linię energetyczną układano w 2017 roku wraz z traktem światłowodowym. Wpleciona do żyły powrotnej wiązka światłowodów znalazła zastosowanie w monitorowaniu temperatury kabla na całej jego długości.

Osobna linia światłowodowa ułożona wraz z kablem zapewnia łączność pomiędzy stacjami elektroenergetycznymi oraz wykorzystanie automatyki, telemechaniki, informatyki itp. Światłowód w kablu daje służbom technicznym nowe narzędzie. Monitoring temperatury w liniach kablowych najwyższych napięć, czyli system zwany DTS (z ang. Distributed Temperature Sensing), umożliwia obserwację obciążalności kabla, a co za tym idzie możliwości zwiększenia przesyłu energii lub wykrycie zagrożenia przeciążeniem. Taka wiedza pozwala służbom technicznym zaplanować wyłączenie linii i dokonać potrzebnych napraw. Dokładna lokalizacja ewentualnego uszkodzenia kabla, w tym przypadku na odcinku prawie 15 km, skróci czas wykonania prac ziemnych i pozytywnie wpłynie na skrócenie przerw w przesyle energii.

– Umieszczone w kablu włókna światłowodowe są podłączone do komputera, który umożliwia bieżące monitorowanie temperatury żyły kabla oraz naruszenie warunków cieplnych w jego otoczeniu. Przykładowo na monitorze zauważymy sygnał podczas wykonywania robót ziemnych w pobliżu linii kablowej. System monitorowania temperatury może być szczególnie przydatny w sytuacjach awaryjnych, na przykład w czasie naprawy sąsiedniej linii, kiedy zachodzi potrzeba tymczasowego obciążenia kontrolowanej linii większym prądem niż dopuszczalna długotrwała obciążalność. Znajomość stanu technicznego urządzeń, którymi dostarczamy energię do odbiorców, to dla naszej Spółki priorytet. Nie ma większej satysfakcji dla energetyka niż zapobieganie i przeciwdziałanie awariom i związanymi z tym przerwami w dostawach energii. Tego rodzaju nowoczesne narzędzie, które wspomaga diagnozowanie pracy kabli energetycznych, z pewnością znacznie ułatwia wykrycie słabego punktu lub przyczyn, które mogą powodować uszkodzenie linii – powiedział Dyrektor Generalny PGE Dystrybucja Oddział Warszawa Sylwester Szczensnowicz.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ