Partner serwisu
05 maja 2014

Zatrzymać ciepło, czyli jak podnieść sprawność systemu ciepłowniczego

Kategoria: Ciepłownictwo

Ochrona wody, powietrza i gleby

Dokument referencyjny BREF dla LPC podzielony jest na cztery główne części:
• dane statystyczne dotyczące energetyki europejskiej oraz wskaźniki emisji,
• zasady opisujące procesy spalania, stosowane techniki produkcji energii,
• działania wpływające na redukcje emisji produktów spalania,
• zasady postępowania przy spalaniu różnych rodzajów paliw.

Produkcja energii elektrycznej i ciepła w dużych źródłach spalania paliw generuje również duże ilości zanieczyszczeń odprowadzanych do powietrza, wody i gleby. Najlepsze dostępne techniki powinny znaleźć zastosowanie do podniesienia sprawności wszystkich procesów występujących przy produkcji energii. Podnoszenie sprawności produkcji energii z uwzględnieniem wielu kryteriów, takich jak termodynamiczne, techniczne i ekonomiczne pozwalają na zmniejszenie strat oraz ograniczenie emisji szkodliwych substancji. Szczególnie techniki kogeneracyjne lub układy kombinowane parowo-gazowe pozwalają wykorzystać energię zawartą w paliwie ze sprawnością przekraczającą 90%. Ciepło wyprodukowane w takich układach powinno być przeznaczone na potrzeby systemu ciepłowniczego. Stosowanie technik BAT powinno odbywać się zarowno na etapie projektowania, jak i na etapie eksploatacji. Na etapie projektowania należy przeprowadzić:
• dobór odpowiedniej wielkości źródła ciepła z uwzględnieniem zapotrzebowania na ciepło i energię elektryczną obecnie i w ciągu najbliższych 20 lat,
• dobór wysokosprawnego obiegu termodynamicznego dla projektowanego układu produkcji energii elektrycznej, • dobór urządzeń towarzyszących mających wpływ na redukcje zanieczyszczeń.

RYS. 1 Straty ciepła w europejskich systemach ciepłowniczych

Efektywne poprawianie prowadzenia procesów produkcji energii dotyczy ogólnie:
• składowania i przygotowania paliwa,
• przygotowania wody z użyciem materiałów nieobojętnych dla środowiska,
• prowadzenia procesu termodynamicznego,
• usunięcia produktów spalania, lotnych, jak i stałych,
• usunięcia ścieków powstałych na różnych etapach produkcji energii
• właściwej pracy układów pompowych i wentylacyjnych.

Optymalne przepływy

W celu ograniczenia emisji w dużych źródeł spalania w pierwszej kolejności należy działania podstawowe (związane ze sprawnością wytwarzania), a następnie technologie tak zwanego „końca rury”, czyli technologie oczyszczania spalin oraz redukcję zanieczyszczeń do wody i gleby. W celu ograniczenia innych emisji stosowane są metody usuwania zanieczyszczeń rożnymi metodami zalecanymi przez BAT.

Na usprawnienie w systemie ciepłowniczym składają się usprawnienia w źródle, usprawnienia w sieci przesyłowej oraz usprawnienia w węzłach ciepłowniczych.

W celu poprawy efektywności pracy sieci ciepłowniczych należy przeprowadzić symulacje hydrauliczną przepływów, która doprowadzi do właściwej regulacji sieci, czyli do optymalnych ciśnień na zasilaniu i powrocie. Właściwa, optymalna temperatura na zasilaniu sieci ciepłowniczej pozwoli to również na ograniczenie strat ciepła. Ciągły monitoring i regulacja parametrów online pozwoli na wcześniejsze wykrycie awarii i ograniczenie ubytków wody sieciowej. W węzłach ciepłowniczych konieczne jest w pierwszej kolejności dostosowanie węzła do potrzeb cieplnych obiektu poprzez montaż układów automatyki pogodowej i układów regulacji przepływu. Wprowadzenie takich usprawnień pozwoli na zwiększenie efektywności energetycznej całego systemu ciepłowniczego. Należy również zastosować wysokosprawne pompy, o charakterystyce dostosowanej do zasilanego obiegu, regulacji pomp. Wprowadzenie produkcji chłodu z wody sieciowej o temperaturze jak dla okresu letniego (68-75oC) u poszczególnych odbiorców spowoduje wzrost sprawności źródła poprzez jego dociążenie oraz zmniejszenie względnych strat ciepła w okresie letnim zmniejszenie obciążenia linii elektroenergetycznych energią pobieraną przez sprężarkowe układy produkcji chłodu oraz znaczący wzrost sprawności produkcji chłodu w stosunku do układów sprężarkowych.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ