Partner serwisu
11 czerwca 2021

Wiceminister Ireneusz Zyska o morskiej energetyce wiatrowej

Kategoria: Z życia branży

Rozwój oraz finansowanie morskiej energetyki wiatrowej to główny temat rozmów podczas konferencji Rynek Opinii „Morska energetyka wiatrowa w Polsce”. W wydarzeniu, które odbyło się 9 czerwca 2021 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Wiceminister Ireneusz Zyska o morskiej energetyce wiatrowej

Jak podkreślił wiceminister Zyska, morska energetyka wiatrowa stanowi jedną z odpowiedzi na potrzebę realizacji założeń polityki klimatycznej Unii Europejskiej oraz Europejskiego Zielonego Ładu.

– W dokumencie strategicznym, jakim jest Polityka energetyczna Polski do 2040 r., jak i w Krajowym planie na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030, wskazano na istotę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej,  jako warunkującej osiągniecie planowanego przyrostu wykorzystania odnawialnych źródeł w Polsce. Szacuje się, że moc zainstalowana w morskich farmach wiatrowych osiągnie wartość 5,9 GW w 2030 r., natomiast w 2040 r. 11 GW – mówił wiceminister.

Jak zaznaczył wiceminister, offshore będzie istotnym aspektem polskiego przemysłu, który z pewnością zdecyduje o przyszłości polskiej gospodarki.

– Morska energetyka wiatrowa stanowi także ważny element Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Dzięki temu wsparciu finansowemu zostanie zapewniony zostanie efektywny rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej, w tym portów morskich i polskich przedsiębiorstw wytwarzających i świadczących usługi na potrzeby morskich farm wiatrowych – powiedział. – Realizacja planowanych między innymi w ramach Krajowego Planu Odbudowy inwestycji jest warunkiem dla powstania impulsu rozwojowego dla gospodarki i osiągnięcia dużego udziału polskich firm w dostawach komponentów i materiałów na rzecz morskiej energetyki wiatrowej – dodał.

Wiceminister wskazał także, że w lutym 2021 r. weszła w życie ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.

– Jej celem jest wykorzystanie potencjału energetyki wiatrowej na polskiej części Bałtyku oraz stworzenie ram prawnych wieloletniego wsparcia podmiotów zainteresowanych rozwojem sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – mówił.

W trakcie spotkania wiceminister zwrócił uwagę, że na przełomie lipca i sierpnia planowanie jest podpisanie umowy sektorowej.

– Celem podpisania umowy sektorowej jest maksymalizacja polskiego wkładu lokalnego w rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Wierzę, że to początek prac nad rozwojem całej branży offshore – podkreślił.

źródło: www.gov.pl/web/klimat
pic-to-gram
2021-06-15
Pan Minister nas wpędza w potworne koszty utrzymania bankrutującej na całym świecie technologii, do której już nawet Holendrzy nie chcą dopłacać i zdecydowali się budować dwa bloki jądrowe.
A my nabijamy kabzę deweloperom, którzy skonsumują dotacje odbiorą dopłaty do "luki bilansowej w wysokości 319,5 zł/MWh" ustawowo należną i po 10-12 latach ogłoszą bankructwo spółki BV rejestrowanej w Holandii z kapitałem 50 tyś Eur.
To realny scenariusz 2040 z zamkniętymi blokami węglowymi i gazem z Gazpromu pompowanym z Niemiec za drobne 2000 Eur/1000m3.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ