Partner serwisu
15 czerwca 2021

Posiedzenie Rady UE ds. Energii

Kategoria: Z życia branży

Kwestie transeuropejskiej infrastruktury energetycznej, strategii wodorowej UE oraz modernizacji sektora budownictwa w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej pt Fala renowacji , były głównymi tematami poruszonymi podczas posiedzenia Rady UE ds. Energii, które odbyło się 11 czerwca 2021 r. w Luksemburgu. Ponadto poruszono również temat zrównoważonego finansowania, tzw. Taksonomii UE. W obradach wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Posiedzenie Rady UE ds. Energii

– Dla rozwoju rynku wodoru konieczny jest rozwój infrastruktury bez której rynek ten nie będzie istniał, dlatego tak ważne jest uwzględnienie tej kwestii w rozporządzeniu TEN-E – powiedział wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Wiceminister podkreślił znaczenie technologii gas-to-power oraz kogeneracji, które umożliwiają integrację sektora gazowego, elektroenergetycznego oraz ciepłownictwa w przyszłości. Zaznaczył też konieczność zapewnienia finansowania modernizacji obecnie wykorzystywanej sieci gazowej oraz budowy gazociągów zdolnych do przesyłu wodoru w przyszłości. Jak zaznaczył, wsparcie finansowe powinno być związane z wkładem w ograniczenie emisji, a nie z konkretną technologią produkcji wodoru. Ponadto w ocenie strony polskiej istnieje potrzeba określenia jasnych ram regulacyjnych dla inwestycji wodorowych na poziomie UE.

– Zadbanie o równe zasady konkurencji wodoru produkowanego na rynku wewnętrznym i wodoru importowanego do UE stanowi strategiczny interes Unii – wyjaśniał wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.

W kontekście przedstawionej przez delegację Republiki Czeskiej kwestii tzw. taksonomii UE Polska podkreśliła potrzebę uwzględnienia energetyki jądrowej oraz gazu ziemnego w ramach zrównoważonego finansowania.

– W pełni popieramy stanowisko czeskie. Pierwszy przedstawiony w kwietniu br. przez Komisję Europejską akt delegowany w zakresie taksonomii pozostaje niekompletny i nie obejmuje całego sektora energetycznego. Nie możemy pozostawiać w zawieszeniu regulacyjnym niektórych technologii energetycznych, które są kluczowe dla transformacji klimatycznej – podkreślił wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

źródło: www.gov.pl/web/klimat
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ