Partner serwisu

Usługa redukcji obciążenia ratunkiem dla KSE

Kategoria: Rynek energii

Obciążenie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) cechuje się dużą zmiennością – sezonowe, lub nawet dobowe, różnice pomiędzy szczytem i doliną obciążenia mogą sięgać kilku GW. Usługa redukcji obciążenia – świadczona przez odbiorców energii – może pozwolić na kształtowanie krzywej obciążenia KSE poprzez zmniejszenie sezonowych i dobowych różnic pomiędzy szczytami i dolinami obciążenia.

Usługa redukcji obciążenia ratunkiem dla KSE

W 2012 r. szczytowe zapotrzebowanie na moc w Krajowym Systemie Energetycznym (KSE) wyniosło 25,8 tys. MW, jednak zapotrzebowanie o wartości większej niż 25 tys. MW było przekroczone jedynie przez 25 godzin. W 2013 r. max. zapotrzebowanie KSE wyniosło jedynie 24,8 tys. MW.

Usługa redukcji zapotrzebowania na polecenie OSP świadczona przez odbiorców końcowych umożliwia redukowanie zapotrzebowania szczytowego w KSE przez kilkadziesiąt godzin w roku, co stanowi uzasadnioną ekonomicznie alternatywę dla budowy i utrzymywania nowych mocy w elektrowniach systemowych.

Działalność odbiorców w ramach usługi redukcji obciążenia polegać ma na tymczasowym dostosowaniu zapotrzebowania na moc (DSR – Demand-side response) albo na sygnał Operatora Systemu albo ze względów ekonomicznych – poprzez odpowiednią konstrukcję taryf i rynkowe ceny energii. Rozwiązania tego typu funkcjonują już w Stanach Zjednoczonych, kilku państwach europejskich (między innymi w Niemczech i Wielkiej Brytanii, Francji i Włoszech) oraz Australii i Nowej Zelandii.

Cały artykuł jest dostępny w Energetyce Cieplnej i Zawodowej nr 2/2014.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ