Partner serwisu
06 lipca 2021

PSE zostały Operatorem Informacji Rynku Energii

Kategoria: Z życia branży

3 lipca br. w życie weszła nowelizacja ustawy Prawo energetyczne, która wprowadza do polskiej elektroenergetyki Operatora Informacji Rynu Energii (OIRE). Funkcję tę pełnić będą Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które jako OIRE wdrożą, a następnie będą administrować Centralnym Systemem Informacji Rynku Energii (CSIRE).

PSE zostały Operatorem Informacji Rynku Energii

W CSIRE będą gromadzone oraz przetwarzane informacje rynku energii niezbędne do realizacji procesów rynku energii elektrycznej, takich jak zmiana sprzedawcy energii elektrycznej czy też dokonywanie rozliczeń za jej sprzedaż oraz dostarczanie. Dzięki ujednoliceniu standardów informacji oraz automatyzacji ich przetwarzania zostaną usprawnione i przyspieszone procesy realizowane na detalicznym rynku energii elektrycznej w  Polsce. Odbiorcy zyskają szerokie możliwości bezpłatnego dostępu do  informacji, które ich dotyczą, w szczególności do danych pomiarowych energii elektrycznej w punkcie ich poboru energii. CSIRE zapewni najwyższy poziom bezpieczeństwa wymiany informacji.

– PSE mają niezbędne kompetencje oraz środki, aby pełnić funkcję Operatora Informacji Rynku Energii. Istotna jest przy tym niezależność PSE, a tym samym gwarancja równoważenia interesów różnych podmiotów oraz ról funkcjonujących na naszym rynku energii – podkreśla minister Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

– Cyfryzacja jest jednym z fundamentów funkcjonowania współczesnej energetyki. CSIRE pozwoli zarządzać danymi w sposób korzystny dla wszystkich podmiotów rynku energii elektrycznej, zwłaszcza konsumentów. Nowelizacja ustawy – prawo energetyczne to kamień milowy w realizacji tego celu – mówi Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Jak dodaje minister Kurtyka, aby ten system mógł sprawnie zadziałać, wiele zmian w obszarach organizacyjnych, informatycznych i biznesowych czeka także operatorów systemów dystrybucyjnych i sprzedawców energii.

– Ten wspólny wysiłek uczestników rynku jest niezbędny, aby  móc realizować procesy rynkowe za pośrednictwem CSIRE zgodnie z harmonogramem przyjętym w  ustawie – zaznacza  szef resortu klimatu i środowiska.

Zgodnie z ustawą, w ciągu 30 miesięcy od jej wejścia w życie, podmioty rynku energii muszą przekazać do OIRE informacje o punktach pomiarowych niezbędne do inicjalnej konfiguracji CSIRE, a w terminie 33 miesięcy zawrzeć z PSE umowy o korzystanie z CSIRE.

PSE prowadzą obecnie przetarg na wybór wykonawcy systemu. W ciągu półtora roku zostaną opracowane niezbędne zmiany w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej, której częścią będą Standardy Wymiany Informacji. Jest to dokumentacja, która szczegółowo opisuje sposób realizacji procesów rynku energii, w tym zakres informacji wymienianych za  pośrednictwem CSIRE. System rozpocznie funkcjonowanie po 36 miesiącach od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od lipca 2024 roku.

– Dla operatora systemu przesyłowego rozwój rynku detalicznego jest równie ważny jak rynku hurtowego, gdyż to właśnie na rynku detalicznym w bliskiej oraz dalszej perspektywie czasowej będą zachodzić przemiany kluczowe dla funkcjonowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego – mówi Eryk Kłossowski, prezes PSE. Prace przygotowawcze do  pełnienia funkcji OIRE rozpoczęliśmy blisko dwa lata temu, skupiając uwagę przede wszystkim na  bezpieczeństwie informacji, funkcjonalności i niezawodności działania CSIRE. Pomimo tego, że termin uruchomienia systemu jest ambitny, to jestem przekonany, że przy tak aktywnej jak dotąd współpracy z operatorami systemów dystrybucyjnych oraz sprzedawcami energii, od lipca 2024 roku wszyscy będziemy korzystać z funkcjonalności CSIRE – dodaje.

Dostęp do CSIRE będzie bezpłatny dla wszystkich użytkowników KSE. Planowane jest także udostępnianie danych statystycznych w zakresie procesów rynku energii wspieranych przez CSIRE.

Więcej na temat CSIRE i OIRE można dowiedzieć się z zakładki na stronie PSE https://www.pse.pl/oire/aktualnosci oraz podcastu z udziałem ekspertów PSE https://www.pse.pl/podcast.   

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ