Partner serwisu
09 listopada 2021

KHNP wspierane przez rząd Korei przedstawi Polsce ofertę na budowę elektrowni jądrowych w I kwartale 2022 roku

Kategoria: Z życia branży

5 listopada br., Moon Sung-Wook – Minister Handlu, Przemysłu i Energii Republiki Korei oraz Chung Jae-Hoon – Prezes i CEO Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP) spotkali się w Warszawie z Piotrem Naimskim – Sekretarzem Stanu, Pełnomocnikiem Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim – Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Celem spotkania było omówienie udziału Republiki Korei w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej. Po spotkaniu przedstawiciele obu rządów podpisali wspólne oświadczenie o współpracy w sektorze energetycznym, w tym jądrowym oraz o powołaniu Wspólnego Komitetu ds. Współpracy Energetycznej.

KHNP wspierane przez rząd Korei przedstawi Polsce ofertę na budowę elektrowni jądrowych w I kwartale 2022 roku

Spotkanie na poziomie rządowym zostało poprzedzone podpisaniem porozumienia o współpracy w zakresie rozwoju lokalnego łańcucha dostaw pomiędzy KHNP i Izbą Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska (IGEOS). Ponadto, inne firmy wchodzące w skład doświadczonej grupy eksperckiej „Team Korea”, zawarły porozumienia MOU z polskimi firmami w celu nawiązania ścisłej współpracy w zakresie dostaw sprzętu, budowy, planów lokalizacyjnych i rozwoju. Doosan Heavy Industries & Construction podpisał porozumienia o wspólnym wejściu na rynek polski i środkowoeuropejski ze spółkami Chemar Rurociągi Sp. z o.o. oraz Remak Energomontaż S.A., a konsorcjum Daewoo Engineering & Construction i Doosan Heavy Industries & Construction podpisało porozumienia z firmami Budimex S.A. i Mostostal Warszawa o współpracy w sektorze budowlanym.

Podczas spotkania rządowego minister Moon podkreślił, że rząd Republiki Korei wspiera program polskiej energetyki jądrowej i potwierdził wolę Korei do udziału w nim. Chung Jae-Hoon, prezes i CEO firmy KHNP przedstawił plany związane ze złożeniem oferty, która ma być najbardziej konkurencyjna pod względem technologii, ekonomicznej wykonalności i finansowania.

Chung Jae-Hoon oświadczył, że Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP) zamierza złożyć ofertę polskiemu rządowi w I kwartale 2022 roku. Propozycja obejmuje szeroki zakres obszarów, w tym technologię (np. rodzaj reaktora), koszt projektu, harmonogram budowy, finansowanie i zarządzanie projektem. Dokument doprecyzuje również plany odnośnie lokalizacji, transferu technologii, szkoleń i edukacji, którymi polski rząd jest bardzo zainteresowany. Firma zaproponuje najbardziej zaawansowany technicznie projekt reaktora jądrowego o nazwie APR1400. Spełnia on najwyższe międzynarodowe standardy potwierdzone certyfikatami projektowymi od międzynarodowych instytucji, takich jak European Utility Requirements Organization (EUR) i US Nuclear Regulatory Commission (NRC). Co więcej, model ten charakteryzuje się znacząco podwyższonym poziomem bezpieczeństwa. Zaopatrzono go w pasywny system bezpieczeństwa i inne rozwiązania dotyczące ochrony przed kolizjami z dużymi i komercyjnymi statkami powietrznymi, a także dodatkowe zabezpieczenia wprowadzone po wypadku w Fukushimie oraz z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Polski rząd poszukuje długoterminowego partnera strategicznego zdolnego sfinansować 49% projektu. Zgodnie z tymi wymogami, KHNP opracowuje obecnie konkretne rozwiązanie finansowe. Spółka planuje zaproponować konkurencyjny model finansowania obejmujący finansowanie dłużne i kapitałowe. KHNP zainicjowało już odpowiedni proces z doradcami finansowymi, jednocześnie współpracując z rządem Republiki Korei i bankami rządowymi, w tym z Export-Import Bank of Korea (K-EXIM) i Korea Trade Insurance Corporation (K-SURE).

– Jestem przekonany, że południowokoreański reaktor jądrowy jest najlepszy na świecie pod względem bezpieczeństwa, technologii i wykonalności ekonomicznej. Takie atuty zostaną wyraźnie podkreślone w naszej ofercie dla polskiego rządu. Wraz z udaną budową elektrowni jądrowej Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), Korea pokazała światu swoją wyjątkową zdolność do ukończenia budowy na czas i w ramach ustalonego budżetu. Idąc dalej, KHNP będzie wykorzystywać swoje bogate doświadczenia i wiedzę, aby z sukcesem przystąpić do Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. KHNP i rząd Korei uważają, że polski projekt nowej budowy odegra kluczową rolę we wzmocnieniu długofalowych relacji strategicznych między Republiką Korei i Polską. Mamy nadzieję kontynuować naszą współpracę przez następne 100 lat od przygotowania projektu budowy do eksploatacji i jej zakończenia – powiedział Chung Jae-Hoon – prezes i CEO KHNP.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ