Partner serwisu
03 grudnia 2021

Veolia rozwija nowoczesny system ciepłowniczy w Poznaniu

Kategoria: Z życia branży

Veolia Energia Poznań jest wytwórcą i dostawcą ciepła dla blisko 60 proc. mieszkańców stolicy Wielkopolski. Spółka prowadzi liczne inwestycje, które mają na celu poprawienie bezpieczeństwa i efektywności dostaw ciepła dla poznaniaków ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska.

Veolia rozwija nowoczesny system ciepłowniczy w Poznaniu

Miejska sieć ciepłownicza ma długość ponad 560 km, mówiąc obrazowo tyle kilometrów dzieli Poznań od Zakopanego. Ciepło od Veolii trafia do budynków użyteczności publicznej -  szpitali, uniwersytetów, szkół i przedszkoli, urzędów, centrów kultury, obiektów sportowych, a także do przemysłu, centrów handlowych oraz osiedli mieszkaniowych. Spółka ogrzewa łącznie 18,5 mln m2 powierzchni budynków.

Veolia Energia Poznań intensywnie inwestuje w rozwój miejskiej sieci ciepłowniczej, ponieważ ciepło systemowe to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań. Każde nowe podłączenie do sieci oznacza redukcję indywidualnych systemów grzewczych, które najczęściej są źródłem tzw. “niskiej emisji” i przyczyniają się do powstania szkodliwego dla zdrowia smogu. Od 2018 r. Veolia wybudowała m.in. ponad 30 km nowoczesnej sieci ciepłowniczej i przyłączyła do miejskiej sieci 40 budynków wielorodzinnych. Wcześniej te budynki ogrzewane były starymi piecami węglowymi. Dzięki współpracy Veolii z miastem udało się zmniejszyć roczną emisję zanieczyszczeń w centrum Poznania o ok. 13 tys. ton  CO2 i 4 tony pyłu.

Veolia inwestuje również w nowatorskie rozwiązania, dzięki którym emisja CO2 do atmosfery w procesie wytwarzania ciepła jest zdecydowanie mniejsza, a jakość powietrza lepsza.  Wśród kluczowych projektów zrealizowanych w ostatnim czasie znalazły się m.in. akumulator ciepła w Karolinie, instalacja produkująca energię ze ścieków w Szlachęcinie pod Poznaniem oraz odzysk ciepła z fabryki Volkswagena. Tylko dzięki tym trzem inwestycjom  emisje CO2 zostaną zredukowane rocznie o 27 tys. ton, a zużycie węgla zmniejszy się o ponad 16 tys. ton rocznie, czyli o ponad 260 wagonów towarowych.

Bezpieczeństwo dostaw ciepła

Veolia Energia Poznań z największą starannością dba o miejski system ciepłowniczy, na bieżąco analizuje jego stan i modernizuje istniejące urządzenia i instalacje. Skomplikowane, pod względem technologicznym i logistycznym, prace serwisowe w obszarze miejskiej sieci są wykonywane w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Wówczas odbywają się przeglądy i duże remonty np. komór czy węzłów ciepłowniczych, a także wymieniane i modernizowane są wytypowane odcinki sieci ciepłowniczej. Tym sposobem sieć jest każdego roku odpowiednio przygotowana do sezonu grzewczego.

W ostatnich latach Veolia Energia Poznań pozyskała również  fundusze zewnętrzne  na sfinansowanie dwóch dużych projektów - modernizację sieci ciepłowniczych oraz poprawę hydrauliki miejskiej sieci ciepłowniczej i  likwidację węzłów grupowych. Ogólne koszty tych zadań sięgnęły 120 mln zł, z czego 82 mln pokryło dofinansowanie z dotacji unijnych, z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Dzięki temu możliwe było uruchomienie gigantycznego przedsięwzięcia - projektu “Samodzielni”, zakładającego zamianę kilku węzłów grupowych w mieście na 130 węzłów indywidualnych. Rozłożone na  trzy lata prace w efekcie zapewnią bardziej efektywne i niezawodne dostarczanie ciepła do mieszkańców oraz redukcję emisji CO2 . Poprawi się hydraulika miejskiej sieci, a mieszkańcy zyskają możliwość indywidualnego decydowania o rozpoczęciu i zakończeniu sezonu grzewczego. Rozwiązanie to umożliwia także zmianę gazowych podgrzewaczy wody w mieszkaniach, tzw. junkersów, na zdecydowanie bardziej bezpieczny sposób pozyskania  ciepłej wody użytkowej - z węzła cieplnego.

– Budowanie nowych i modernizowanie istniejących sieci służy przede wszystkim mieszkańcom Poznania – stwierdził Jan Pic, wiceprezes Veolii Energii Poznań, dyrektor ds. technicznych. – Zyskują oni nie tylko pewność ciągłości dostaw ciepła i ciepłej wody, ale też komfort indywidualnego zarządzania nimi według własnych potrzeb. Dzięki realizowanym inwestycjom możemy efektywnie dostarczać ciepło z korzyścią dla środowiska, gdyż w ten sposób Veolia Energia Poznań przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2.

Automatyka i telemetria w służbie mieszkańcom

Veolia Energia Poznań stosuje kompleksowy system telemetrii i automatycznego sterowania, zapewniający zautomatyzowane sterowanie dostawami i odbiorem ciepła. Poznańska sieć ciepłownicza objęta jest w 100 proc. bezprzewodowym zdalnym systemem pomiarów, sterowania, diagnostyki i rejestracji danych. Niemal 6,5 tys. układów pomiarowych odczytuje prawie 150 tys. parametrów charakteryzujących miejską sieć ciepłowniczą. Na podstawie danych zebranych z systemów telemetrii tworzony jest harmonogram niezbędnych prac modernizacyjnych. Spółka prowadzi ciągły monitoring awarii w sieciach preizolowanych. Specjalne oprogramowanie umożliwia wskazanie w czasie rzeczywistym np. miejsca nieszczelności ciepłociągu i uruchamia zdalne powiadomienie służb technicznych Veolii, które otrzymują szczegółowe informacje o lokalizacji awarii i o koniecznych do wykonania pracach. Dzięki temu natychmiast podejmowane są działania prewencyjne lub naprawcze, niezależnie od pory dnia i warunków pogodowych.

– Niektóre awarie są usuwane zanim problem zostanie zauważony przez mieszkańców. Inteligentne zarządzanie systemem ciepłowniczym nie tylko zwiększa bezpieczeństwo dostaw ciepła do mieszkańców, ale także redukuje emisję szkodliwych substancji do atmosfery – dodaje Jan Pic.

Gotowość przez cały rok

Veolia w elektrociepłowni Karolin produkuje ciepło przez cały rok, wiosną i latem dostarcza je do budynków głównie w postaci ciepłej wody użytkowej. Natomiast ogrzewanie uruchamiane jest na żądanie klientów, właściwie automatycznie, gdy rozpoczyna się tzw. sezon grzewczy, czyli w naszym klimacie zazwyczaj pod koniec września. Tuż po jego zakończeniu (na ogół na przełomie kwietnia i maja) Veolia Energia Poznań przystępuje do intensywnych prac inwestycyjnych i modernizacyjnych nie tylko w obszarze sieci ciepłowniczej, ale i w odniesieniu do urządzeń elektrociepłowni, żeby zapewnić efektywne i bezpieczne dostawy energii do klientów w kolejnym sezonie grzewczym.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ