Partner serwisu
29 czerwca 2022

Kiedy opłaca się zainstalować pompę ciepła z fotowoltaiką?

Kategoria: Rynek energii

Koszty ogrzewania i zużycia energii rosną nieubłagalnie. Pochłaniają coraz większą część domowego budżetu a końca wzrostu ich cen nie widać. Między innymi właśnie dlatego na popularności zyskały panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Czy jednak opłaca się montować jedno i drugie? Sprawdźmy, kiedy jest to korzystne rozwiązanie. Kiedy montujemy panele fotowoltaiczne?

Kiedy opłaca się zainstalować pompę ciepła z fotowoltaiką?

Te osoby, które chcą zredukować rachunki za zużycie energii elektrycznej, decydują się na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Może po nie sięgnąć niemalże każdy z nas. Popularna jest zarówno fotowoltaika dla rolników, jak i dla firm i odbiorców indywidualnych. Każdy, kto chce oszczędzać, ma taką możliwość, przy niewygórowanych kosztach inwestycyjnych.

Energia ze słońca pokrywa praktycznie całe zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd. Uniezależnia częściowo od sieci energetycznej, dając dużą dozę swobody. A przy rosnących cenach za energię, ta wytworzona dzięki ogniwom, dość szybko zwróci koszty inwestycji. Montażu paneli dokonują profesjonalne firmy z doświadczeniem, jak na przykład Esoleo ze stroną www.esoleo.pl.

 

Czym wyróżniają się pompy ciepła?

Te osoby, które chcą oszczędzać na ogrzewaniu, powinny rozważyć zakup pompy ciepła. Wymaga to nieco większych kosztów inwestycyjnych, jednak od momentu uruchomienia pompy przynosi ona realne oszczędności. Jedyne koszty, jakie musimy ponosić, to te wynikające z jej eksploatacji. Weźmy też pod uwagę, że koszt inwestycji można obniżyć, korzystając z rządowego dofinansowania.

Dzięki pompie ciepła uniezależniamy się od źródeł energii spalających paliwa. Nie tylko więc ograniczamy koszty ponoszone na jego zakup (węgla, gazu), ale też sprawiamy, że nasz dom stanie się ekologiczny, czyli przyjazny środowisku. Pompa ciepła potrzebuje jednak do działania prądu. Czy ten wytworzony przez panele fotowoltaiczne będzie odpowiedni?

 

Czy fotowoltaika i pompa ciepła to dobry duet?

Jest to jedno z lepszych połączeń, gwarantujących samowystarczalność domu. Ogranicza koszty związane z wydatkami na ogrzewanie i energię elektryczną a do tego jest inwestycją, która się zwraca. I to nawet w niecałe 10 lat (przy założeniu obecnie rosnących cen energii i ogrzewania). Mieszkańcy stają się niezależni energetycznie a ich dom przekształca się w przyjazny środowisku.

Energia elektryczna wyprodukowana dzięki panelom, pokryje bowiem zapotrzebowanie na energię elektryczną, potrzebną do działania pompy ciepła. W ten sposób pozyskujemy nie tylko darmowy prąd, ale także darmowe ogrzewanie. Co więcej koszty inwestycji w każde z tych urządzeń można znacząco obniżyć, korzystając ze wspomnianych już różnych programów dofinansowujących.

 

Kiedy warto rozważyć zakup pompy ciepła?

Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką najbardziej opłaca się instalować w nowobudowanych domach lub tych, które planujemy zmodernizować. To także rozwiązanie dla domów energooszczędnych. Inwestycja w nią jest opłacalna także wtedy, gdy mamy dobrą izolację ścian i dachu, która ogranicza ucieczkę ciepła z domu.

Pompa ciepła sprawdzi się w domach z ogrzewaniem podłogowym oraz tam, gdzie zamiast wentylacji grawitacyjnej zainstalowana jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja). W takich warunkach pompa ciepła będzie najbardziej efektywna a do tego praktycznie bezkosztowa, dzięki zasilaniu jej prądem wytworzonym przez panele fotowoltaiczne.

 

Przewidywalność kosztów ogrzewania

Pompa ciepła i fotowoltaika dają mieszkańcom coś więcej niż niższe koszty utrzymania domu. Koszty te stają się dużo bardziej przewidywalne. Wiemy bowiem, jakie mniej więcej wysokie rachunki czy opłaty czekają nas każdego roku. A to pozwoli nam zaplanować domowy budżet lub obliczyć czas zwrotu inwestycji. Ale to nie wszystko.

Otóż przy nieprzewidywalnych zmianach cen za gaz, węgiel czy oleje opałowe, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ile będziemy musieli na nie wydać. A jak pokazuje praktyka ostatnich miesięcy, ceny za surowce mogą wzrosnąć niespodziewanie nawet kilkukrotnie. Dlatego inwestycja w pompę ciepła i panele fotowoltaiczne jest rozwiązaniem dającym niezależność i bezpieczeństwo energetyczne.

źródło: artykuł zewnętrzny
xdfhkjmf
2022-12-08
Lanie wody. W niby fachowym portalu powinny być konkrety a są slogany. Przykłady, koszt inwestycji, koszt eksploatacji, serwis. Jakie jest COP gdy temperatura spada poniżej 0, poniżej -5, -10, -15 itd.
Todor
2022-12-20
Konkretów co nie miara w waszym artykuliku. Praktycznie "bez kosztowe" co to za bzdurne hasło.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ