Partner serwisu
14 września 2022

Czy można zmienić sprzedawcę gazu?

Kategoria: Z życia branży

Choć liberalizacja rynku gazu nastąpiła w Polsce już kilka lat temu, wciąż wiele jego odbiorców nie zdaje sobie sprawy, że nie jest skazana wyłącznie na oferty sprzedawców gazu z urzędu i mogą oni dowolnie wybierać to, kto będzie dla nich go sprzedawał. Wraz z rosnącymi cenami gazu oraz zbliżającym się sezonem grzewczym zaczyna jednak wzrastać świadomość w naszym kraju związana z dostępnymi możliwościami, które, choć w pewnym stopniu będą w stanie obniżyć rachunki za gaz. Wciąż pozostaje jednak wiele kontrowersji wynikających z braku rozróżniania przez odbiorców różnic między sprzedawcą a dystrybutorem gazu.

Czy można zmienić sprzedawcę gazu?

Czym różni się dystrybutor gazu od sprzedawcy?

Dystrybutor gazu, określany także jako Operator Systemu Dystrybucyjnego jest firmą, która jest odpowiedzialna za dostarczanie gazu do odbiorców, dbanie o odpowiednią jakość surowca oraz właściwy stan infrastruktury. Musi ona posiadać koncesję wydaną przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na prowadzenie działalności w zakresie dostaw gazu ziemnego do odbiorców. W Polsce działa kilkudziesięciu dystrybutorów gazu, a największym z nich jest Polska Spółka Gazownictwa. Co istotne to jaki dystrybutor gazu zostanie przypisywany do odbiorcy, zależy od miejsca poboru tego surowca energetycznego.

Sprzedawca gazu to z kolei firma, która jest odpowiedzialna, jak sama nazwa wskazuje za sprzedaż błękitnego paliwa, które dostarczane jest przez dystrybutora. To właśnie z nim rozliczane jest więc zużycie gazu w danym okresie i to od niego w dużej mierze zależy cena 1 kWh gazu ziemnego. Sprzedawcą gazu może być podległa dystrybutorowi firma, w takim przypadku zawierana z nim umowa jest najczęściej umową kompleksową obejmującą obie usługi związane zarówno z dostarczaniem, jak i sprzedażą surowca. 

Czy można zmienić dystrybutora gazu?

Ze względu na fakt, iż dystrybutorzy sieci gazowej działają wyłącznie w określonych, przypisanych do nich regionach nie ma możliwości ich zmiany. Przyłączany budynek do sieci gazowej zawsze obsługiwany będzie wobec tego przez tę samą firmę świadczącą usługi dystrybucyjne. 

Czy można zmienić sprzedawcę gazu?

W odróżnieniu od dystrybutora gazu zamiana dostawcy gazu jest jak najbardziej możliwa. Dzięki temu każdy odbiorca tego surowca może dowolnie zmieniać sprzedawcę gazu, wybierając firmę oferującą aktualnie najkorzystniejsze stawki za 1 kWh. W tym przypadku dodatkowo istotne jest także to, że tego typu zamiana sprzedawcy gazu jest całkowicie bezpłatna i nie ma ograniczeń związanych z liczbą możliwych do wykonania zmian. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby po zmianie sprzedawcy gazu na innego znów powrócić do poprzedniej firmy. 

Jak zmienić sprzedawcę gazu?

Zmiana sprzedawcy gazu ziemnego jest stosunkowo prostym procesem, w przypadku którego najwięcej czasu zajmuje znalezienie nowej, korzystnej oferty, która sprawi, że zamiana dostawcy gazu pozwoli przynieść oszczędności na rachunkach za paliwo gazowe. Składa się on więc z czterech kroków:

  • znalezieniu odpowiedniej oferty na sprzedaż gazu, która będzie atrakcyjniejsza niż dotychczasowa,
  • podpisaniu umowy z nowym sprzedawcą gazu, 
  • wypowiedzeniu umowy ze starym sprzedawcą gazu, 
  • poinformowanie o zmianie sprzedawcy gazu operatora sieci gazowej. 

Wszelkie formalności z tym związane można natomiast wykonać samodzielnie lub przekazać do wykonania przez nowo wybraną firmę, za pomocą stosownego pełnomocnictwa. Dzięki drugiemu rozwiązaniu zmiana sprzedawcy gazu wymaga minimalnego osobistego zaangażowania. Po podpisaniu nowej umowy i wypowiedzeniu starej należy natomiast spodziewać się jeszcze co najmniej jednego rachunku za gaz od poprzedniego sprzedawcy, który będzie tak zwanym rozliczeniem końcowym.  

Dodatkowo warto także wspomnieć, że zamiana dostawcy gazu na nową firmę nie wiąże się z przerwami w dostawach paliwa gazowego. Termin rozwiązania starej umowy oraz wejścia w życie nowej określane są bowiem tak, aby pokrywały się ze sobą, gwarantując odbiorcom stały dostęp do gazu ziemnego. 

źródło: artykuł sponsorowany
Tagi: gaz, paliwa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ