Partner serwisu
26 kwietnia 2023

Robotyka i automatyzacja w spawalnictwie

Kategoria: Aktualności

Rozwijająca się technika wkracza coraz pewniej w obszary, w których jeszcze kilkanaście lat temu, nawet byśmy nie pomyśleli, że dany sektor może zostać tak mocno zrewolucjonizowany. Czy wiesz jakie korzyści niesie wprowadzenie automatyzacji w spawalnictwie? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Robotyka i automatyzacja w spawalnictwie

Nowoczesne technologie sprawiają, że nasza praca może być bezpieczniejsza oraz dużo bardziej powtarzalna. W dziedzinie spawalnictwa prawdopodobnie jeszcze przez wiele lat nie będzie znacznej rewolucji, w której spawacze masowo zaczęliby tracić pracę na rzecz wprowadzanych w każdej firmie robotów spawalniczych.

Niemniej jednak powinniśmy mieć na uwadze szereg sytuacji, w których używanie maszyn, które mogą wyręczyć spawaczy, także chroni ich życie i zdrowie. Metale z powłokami ochronnymi jak ocynk są od lat uważane za niezwykle trujące. Oczywiście specjaliści, którzy łączą tego typu metale, zabezpieczeni są odpowiednim strojem.

Czy roboty sprawiają, że praca staje się bezpieczniejsza?

Maska z nawiewem oraz szczelny strój spawalniczy to podstawa. Mimo wszystko w pewnym stopniu rodzi to ryzyko dla pracowników oraz podnosi koszty, ponieważ świadomi spawacze niechętnie podejmują pracy z takimi materiałami. Podobna sytuacja występuje w przypadku aluminium, które także podczas spawania TIGiem wydziela niebezpieczne gazy.

Zrobotyzowanie procesu spawanie sprawdza się najlepiej podczas masowej produkcji w fabryce. Wiąże się to z koniecznością zaprogramowania procesu przez wykwalifikowanego specjalistę. Często będzie konieczne także użycie umiejętności programistycznych. Pewnym ograniczeniem jest także dostępność samych miejsc, w których spoina będzie kładziona.

Nie w każde miejsce ramie robota jest w stanie dotrzeć. W przypadku stosowania kilku robotów na linii produkcyjnej niezwykle istotna jest ich synchronizacja. W przypadku niezgrywania się w czasie powinien być napisany programistyczny wyjątek korygujący taki stan.

Jak prawidłowo zabezpieczyć stanowisko spawalnicze?

Bardzo istotne jest także zadbanie o bezpieczeństwo osób postronnych w czasie spawania. Zabezpieczyć takie miejsce można w bardzo łatwy sposób za pomocą kurtyn spawalniczychspecjalnej kotary spawalniczej albo zainwestować w ekrany spawalnicze, które ochronią pracowników obsługi i inżynierów przed szkodliwym promieniowaniem. Niezbędne jest także zaprogramowanie sytuacji wyłączającej ramię robota w przypadku różnych usterek, lub niekontrolowanej zmiany położenia względem powierzonego zadania. Warto także zadbać o to, aby móc sprawnie poruszac się po całym pomieszczeniu i w razie jakiejkolwiek awarii móc szybko i sprawnie reagować. W tym celu zdecydowanie dobrze sprawdzą się paskowe kurtyny na drzwi, zamiasty tych zwykłych.

Problematyczne staje się także dostarczanie przez pracowników obsługi materiału do robota. W tym czasie proces musi być zatrzymany, tak aby nikomu nie zagrażał. Dobrym rozwiązaniem jest praca robotów na zakładkę, gdzie jeden zostaje wyłączony, a drugi, dobrze zabezpieczony dalej wykonuje swoją pracę. Wiąże się to oczywiście z koniecznością użycia odpowiednich zabezpieczeń spełniających wszelkie normy bezpieczeństwa.

Bez pełnej automatyzacji procesu nie możemy liczyć na drastyczne przyspieszenie produkcji

Aby uniknąć przestojów, warto pomyśleć o pełnej automatyzacji procesu, gdzie materiał zostaje pobierany ze specjalnych podajników. W ten sposób uniknie się niepotrzebnej straty czasu. Oczywiście będą to kolejne koszty, więc czy taki system zostanie wdrożony, zależy tylko od skali produkcji i obliczenia, w jakim czasie inwestycja się zwróci.

Na rynku występuje kilka firm wartych uwagi, jeśli poważnie myślisz o automatyzacji w swojej firmie. Konstrukcje ramion są bardzo podobne do siebie i spawają albo metodą MIG/MAG lub laserowo. Poniżej znajdziesz firmy, które w naszej ocenie powinny Cię zainteresować:

  • Comau
  • Yaskawa Electric
  • Astor
  • Cloos-Polska
  • Panasonic
  • Fanuc
  • ABB
  • KUKA
  • Kemppi
  • Supra Elco

Wciąż robotyka w spawalnictwie ma spore ograniczenia. Liczymy jednak na to, że wkrótce się to zmieni. Nieustanny rozwój technologii i miniaturyzacji z pewnością sprawią, że z coraz większą łatwością ramiona robotów będą w stanie dotrzeć w coraz to trudniej dostępne szczeliny. Im staną się bardziej funkcjonalne, tym bardziej zyskają na popularności a cena, która jak na razie jest często zaporowa – znacznie się obniży.

źródło: art. sponsorowany
fot. art. sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ