Partner serwisu
10 sierpnia 2023

Damian Jabłeka wygłosi referat specjalny

Kategoria: XXV Sympozjum Naukowo-Techniczne ENERGETYKA BEŁCHATÓW 2023

Damian Jabłeka, Wicedyrektor Planetarium Śląskiego wygłosi referat specjalny pt. "A gdyby tak Słońce zgasło - gdzie szukać źródeł energii" podczas I dnia XXV Sympozjum ENERGETYKA BEŁCHATÓW 2023.

Damian Jabłeka wygłosi referat specjalny

Słońce jest naszą dzienną gwiazdą i głównym źródłem energii. Całą energię, jaką przetwarzamy na Ziemi zawdzięczamy właśnie jej. Dlaczego Słońce świeci? Na ile wystarczy mu paliwa i co nas czeka, gdy go zabraknie? Czy jest coś bardziej energetycznego od gwiazd? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w prelekcji, która zabierze nas od naszego Słońca, przez energię na Ziemi, aż do dalekiego Kosmosu, po to aby w końcu zadać sobie pytanie: czy my naprawdę zużywamy jakąś energię? Jeśli nie, to co napędza wszystkie zmiany?


Damian Jabłeka – Astronom, miłośnik nieba, obserwator, popularyzator nauki. Wicedyrektor w Planetarium Śląskim w Chorzowie gdzie przybliża dzieciom i młodzieży zagadki kosmosu, tworząc nowoczesne miejsce komunikacji astronomii i jej osiągnięć dla całego społeczeństwa. Swoja pasją niebem dzieli się także w mediach społecznościowych na profilach „Dotknij nieba! Damian Jabłeka”, dotknijnieba.pl. Każdą pogodną noc spędza pod rozgwieżdżonym niebem, ulepszając sprzęt i fotografując odległe galaktyki, mgławice, gromady. Astronomem chciał być już od dziecka obserwując i fotografując nocne niebo. Młodzieńcza pasja przerodziła się w dojrzałą fascynację, której owocem były studia na Uniwersytecie Jagiellońskim gdzie z tytułem magistra stał się zawodowym astronomem. Po studiach kontynuował współpracę z Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Obserwatorium Astronomicznym na Suhorze. Owocem tych działań jest szereg prac naukowych, których głównym tematem są gwiazdy zmienne zaćmieniowe. Prywatnie ojciec dwóch szkolnych księżniczek, pasjonat nowych technologii, fotografii, programowania i majsterkowania.

 

 

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ