Partner serwisu

Relacja: XII Wiosenne Spotkanie Ciepłowników - Szczyrk 27-29 kwietnia 2005

Kategoria: Relacja: XII Wiosenne Spotkanie Ciepłowników - Szczyrk 27-29 kwietnia 2005

Słońce przeplatane deszczem - taka oto aura towarzyszyła uczestnikom XII już Wiosennego Spotkania Ciepłowników. Wewnątrz Orlego Gniazda panowała jednak – jak przystało na branżę, dla której zorganizowano to sympozjum – gorąca atmosfera. Sympozjum odbyło się w Szczyrku w dniach 27-29 kwietnia.

Relacja: XII Wiosenne Spotkanie Ciepłowników - Szczyrk 27-29 kwietnia 2005

Podsumowanie:


     Honorowym Gospodarzem tegorocznego spotkania był Południowy Koncern Energetyczny SA., którego doświadczenia na rynku ciepła poznaliśmy podczas wykładu "Prezentacja źródeł ciepła PKE", wygłoszonego przez Zbigniewa Urbańskiego - kierownika Wydziału Sprzedaży Energii Cieplnej.
     Pomoc przy organizacji spotkania okazał również Miejski Zakład Energetyki Cieplnej EKOTERM. Lech Hecht - prezes zarządu przedsiębiorstwa - przedstawił energetykę cieplną w Żywcu na przykładzie swojego zakładu.
     Patronat naukowy nad spotkaniem objęła Politechnika Warszawska, natomiast medialny - dwumiesięcznik "Energetyka Cieplna i Zawodowa".
     W spotkaniu uczestniczyło ponad 340 osób - przedstawicieli zakładów, firm i instytucji, dla których przygotowany został bogaty program. Głównym punktem sympozjum było FORUM CIEPŁOWNICZE. Otworzył je Herbert Leopold Gabryś - były wiceminister odpowiedzialny za energetykę - wykładem "Energetyka 2005 - stan rzeczy, uwarunkowania i wyzwania". Barbara Owsianka z ZPBE Energopomiar omówiła produkcję energii w skojarzeniu w aspekcie dyrektyw UE. Jan Suchy - prezes PEC Tychy - zwrócił uwagę uczestników na innowacyjne przedsięwzięcia podjęte przez PKE, związane z programem likwidacji niskiej emisji w Tychach. Prof. Wojciech Nowak z Politechniki Częstochowskiej omówił z kolei inwestycje energetyki systemowej w kogenerację rozproszoną, natomiast Henryk Kotuła z firmy Energo System zaprezentował praktyczne aspekty handlu emisjami. Poprowadził również DEBATĘ poświęconą nowelizacji Prawa energetycznego, która zakończyła się dyskusją.
     A środę wieczorem... były tańce i zabawa. W rytm góralskiej muzyki, przy gorącym ognisku, w beskidzkim klimacie goście bawili się do późnych godzin wieczornych.
     Nowością w dotychczasowej formule sympozjum było to, że w drugim dniu panele tematyczne - w trakcie których firmy zaprezentowały swoje oferty - przebiegały równolegle w dwóch salach. Poprzedzone zostały także wprowadzającymi referatami merytorycznymi. Panel I, poświęcony technice kotłowej i ochronie środowiska, poprowadził Edward Pilak - dyrektor EC-4 ZEC S.A. w Łodzi, omawiając Instalację Odsiarczania Spalin metodą półsuchą kotła parowego OP-430 na terenie swojego zakładu. Panel II związany był z technologiami i urządzeniami stosowanymi w ciepłownictwie, a poprowadził go Waldemar Szulc - prezes zarządu PEC Bełchatów. Referat wprowadzający do Panelu III, związanego z remontami i modernizacjami w tej branży, przedstawił Marian Parzybut - dyrektor ds. zarządzania majątkiem ECO S.A. Panel IV prowadził Marek Ratuszyński - dyrektor Radomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (przedstawił referat "Teoretyczne podstawy procesów uzdatniania wody. Automatyzacja procesu odgazowania termicznego"". Ciekawy referat wygłosił także Andrzej Grzesiek - dyrektor OZC S.A. - nt. aspektów prawno-technicznych budowy, eksploatacji sieci i węzłów cieplnych.
     W przerwach między wykładami i prezentacjami, toczyły się rozmowy w "kuluarach". Była więc możliwość obejrzenia stoisk, zapoznania się z najnowszymi ofertami firm, nawiązania kontaktów biznesowych, a także przyjrzenia się konkurencji... Uczestnicy mieli również okazję zwiedzić Wisłę oraz elektrownię wodną Porąbka-Żar.
     W czwartkowy wieczór odbyła się uroczysta biesiada śląska, którą poprowadził zespół ANTYKI. Podczas niej rozstrzygnięto konkursy na najlepsze stoisko, prezentację i produkt/urządzenie dla ciepłownictwa.

     Komisja w składzie: Stanisław Tadej - dyr. MZEC w Chodzieży - przewodniczący komisji, Barbara Owsianka - ZPBE Energopomiar, Waldemar Szulc - prezes zarządu PEC Bełchatów oraz Krzysztof Kowalczyk - dyrektor ds. Inwestycyjnych i Ochrony Środowiska w PEC Lubań, przyznała następujące nagrody:


W konkursie na najlepszy produkt/urządzenie dla ciepłownictwa nagrodę otrzymały firmy:
I miejsce: Zakłady Urządzeń Kotłowych Stąporków S.A. - za ruszt mechaniczny do współspalania węgla i biomasy
wyróżnienie:
- Fabryka Filtrów Eco Instal - za cyklofiltr typu CF
- TTM Electronika i Automatyka Sp. z o.o. - za cyrkonowy analizator tlenu

Komisja wysoko oceniła także firmy:
- Fabryka wentylatorów OWENT - za urządzenia ochrony przed hałasem
- HMS Sp. z o.o. - za kraty pomostowe

W konkursie na najlepszą prezentację nagrodę otrzymały firmy:
I miejsce: Alstom Power Sp. z o.o. - Czesław Szyrejko
II miejsce: AS Instrument Polska - Andrzej Skrzypkowski
III miejsce: Fabryka Kotłów RAFAKO S.A. - Andrzej Zuber

W konkursie na najlepsze stoisko nagrodę otrzymały firmy:
I miejsce: HMS Sp. z o.o.
II miejsce: Fabryka Kotłów "SEFAKO" S.A.
III miejsce: Astor Sp. z o.o.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     A w piątek już tylko śniadanie, wycieczka do Elektrociepłowni Bielsko II w Czechowicach-Dziedzicach, rzut okiem na kalendarz i niedowierzanie, że tak szybko minęło. Ale też i nadzieja na kolejne spotkanie. Do zobaczenia więc za rok!

Dorota Kubek 

 

Honorowy Gospodarz:

Współpraca:

Patronat naukowy:

Politechnika Warszawska

Patronat medialny:

Organizator: 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ