Partner serwisu

V Konferencja Ochrona Środowiska w Energetyce - Relacja

Kategoria: V Konferencja Ochrona Środowiska w Energetyce - Relacja
V Konferencja Ochrona Środowiska w Energetyce - Relacja
Czy może należy zburzyć elektrownie i kominy a wybudować farmy wiatrowe i biogazownie ? – tym prowokacyjnym pytaniem postawionym podczas konferencji w Jaworznie, rozpoczęto debatę nad realiami polskiej energetyki.
 
Polska gospodarka wciąż jest bardzo energochłonna. Trzeba to zmienić, stąd w strategii energetycznej kraju do roku 2030 założono zeroenergetyczny wzrost. Zapotrzebowanie na energię określono w niej na 218 TWh, tymczasem jeszcze niedawno mówiono o  279 TWh. Źródła zewnętrzne z kolei  twierdzą, że Polska potrzebowac będzie jedynie ok. 197 TWh - przypominał w swym raporcie energetyczny ekspert Herbert Leopold Gabryś.
Jako „dziwaczne” uznał założenie zawarte w stretegii, że nastąpi wzrost produkcji  energii z węgla kamiennego. Z polityki państwa wynika, że paliwa stale będą wciąż miały znaczący udzial w produkcji energii, powinien on jednak maleć.
Po znacznym obniżeniu zapotrzebowania na energię w ubiegłym roku, w ostanim kwartale sytuacja powróciła do normy,czyli sprzed załamania. Trzeba jednak pamiętac, że w 2008 roku spadła produkcja energii, stąd powrót do tej zaniżonej normy nie jest powodem do pełnego zadowolenia.
- Jest dobrze,  jak w piosence, ale nie jest najgorzej. – żartobliwie komentował sytuację Herbert Gabryś.
Wielką wciąż niewiadoma jest jak świat zareaguje na wyzwania  „religii klimatycznej”, jak określił ją Gabryś. Już dzisiaj naukowcy wyliczyli, że wobec rosnącego popytu na energię w krajach rozwijająch się, do 2030 roku  kraje te wyemitują o 184 proc. C02 wiecej.
Grupa Tauron planuje rozwój,  a opierać go będzie o elektrownie węglowe - mówił  podczas panelu dyskusyjnego Piotr Mateja wiceprezes PKE Grupa Tauron. W planach firmy znalazla sie budowa  dużej  elektrowni , rzędu 800-900 MW opartej na węglu.
- Węgiel jest z natury swej wygodny  w energetyce. -  przyznał  Jerzy Janikowski, szef Biura Współpracy Międzynarodowej Tauron Polska Energia SA.
Tauron zamierza jednak także rozwijac produkcję energii na bazie źródeł odnawialnych, planuje m.in. budowę farm wiatrowych, a także niewielkkich hydroelektrowni.
- Według wszelkich przewidywań najbliżzsa przyszłość polskiej energetyki oparta będzie na paliwach stałych . Energia jądrowa wiąże sie z dużym elementem niepewności. – dowodził Krzysztof Burek wiceprezes Rafako SA.
Współczesna technologia, także firm w  Polsce odpowiada oczekiwaniom zarówno samej energtyki jak i potrzebom ochrony  środowiska, zapewniał.
- Z całą pewnością w roku  2020 nie będziemy mieli elektrowni atomowej. – prof. Władyslaw Mileczarski powtórzyl swą  tezę głoszoną na różnych forach.
Do tego czasu jesteśmy, jego zdaniem, w 80  procentach skazani na węgiel. Przy czym wobec koniecznoości zakupu od 2013 roku pozwoleń na emisję CO2 będzie to energia coraz droższa . Efektem będzie scenariusz spowolnionego rozwoju  jaki przewiduje dla Polski.
Obszerna relacja z konferencji ukaże się w kolejnym wydaniu miesiecznika Energetyka Cieplna i Zawodowa. - zapraszamy do lektury
 
 
V edycja konferencji zgromadziła ponad 140 uczestników z kraju i zagranicy. W ciągu dwóch dni zaprezentowanych zostało ponad 30 refaeratów dotyczących rozwoju energetyki, nowoczesnych technologii, poprawy efektywności procesów spalania a także systemów spalania i współspalania biomasy ograniczania szkodliwego oddziaływania energtyki na otaczające środowisko.
Ostatnim punktem koneferncji była wycieczka techniczna do Elektrowni Łagisza gdzie można było poznać rozwiązania techniczne zastosowane w najnowocześniejszym bloku energetycznym w Polsce a jak twierdzą niektórzy także w Europie.
Pragniemy podziękować dyrekcji elektrowni za umożliwienie zwiedzania obiektu i odpowiednie przygotowanie programu zwiedzania.
 
 
Szczególne podziękowania należą się również Gospodzarzowi konferencji Południowemu Koncernowi Energetycznemu (Grupa Tauron) i jego przedstawicielom, którzy jak co roku włączyli się do przygotowania programu konferencji oraz aktywnie uczestniczyli w trakcie samej konferencji.
 
 
Podziękowania należą się również firmom:
HOBAS System Polska Sp. z o.o.
CONSUS
RAFAKO SA
za aktywne wsparcie konferencji.
 
Wszystkich zainteresowanych tematyką zapraszamy na kolejne nasze koneferncje i sympozja oraz do lektury portalu i magazynu.
 
Redakcja ECiZ
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ