Partner serwisu

IX Konferencja Naukowo-Techniczna „Odbiorcy na Rynku Energii"

Kategoria: IX Konferencja Naukowo-Technicznej „Odbiorcy na Rynku Energii"

O nowej strukturze energetyki polskiej skierowanej nie na wytwórcę, lecz na odbiorcę, o efektywności energetycznej wymagającej innowacyjnych technologii, o Smart  Gridzie i Smart Meteringu jako realiach dnia dzisiejszego, a nie technologii przyszłościowych, a także o sprawach związanych z efektywnością energetyczną – mówiono podczas pierwszego dnia Konferencji Naukowo-Technicznej  “Odbiorcy na Rynku Energii”, która miała miejsce w Sosnowcu w dniach 16-17 marca.

IX Konferencja Naukowo-Techniczna „Odbiorcy na Rynku Energii"

 Stawiać na własne źródła energii

– Mamy poczucie, że polski przemysł nie może stać obok przemian, jakie dzieją się na świecie, także w energetyce. Koszt energii elektrycznej zużywanej przez KGHM to 1 mld  złotych rocznie. Pomimo  zastosowania programów oszczędnościowych, koszt ten lawinowo rośnie. Odczuwają to wszyscy odbiorcy, a szczególnie wielcy – mówił podczas  konferencji Adam Witek, dyrektor Departamentu Zarządzania i Rozwoju Energetyki KGHM.
– Z tego też względu przemysłowi odbiorcy energii elektrycznej coraz powszechniej  budują własne źródła energii, które przynajmniej w części uniezależniają ich od  wielkiej energetyki systemowej. Problem w tym, że stając się wytwórcami i operatorami systemów, od lutego tego roku przejmują wszelkie obowiązki operatorów. Staliśmy się praktycznie zakładem energetycznym – mówił przedstawiciel KGHM.
– Lawinowo rosnące ceny energii i wymogi pakietu klimatycznego mogą sprawić, że  wielu odbiorców energii, szczególnie w  przemyśle energochłonnym, utraci swą konkurencyjność. Tym bardziej, że coraz częściej pojawiają się sygnały, że system wsparcia  energii pochodzącej z odnawialnych źródeł ma zostać bardzo ograniczony. Koszty wzrosłyby wtedy kilkakrotnie, co dla wielu  zakładów byłoby  nie do udźwignięcia – ostrzegał  Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii i Gazu.
       Odbiorców energii bodaj najbardziej boli podatek akcyzowy, przy czym okazuje się, że Polska jest często dużo bardziej restrykcyjna  niż inne kraje europejskie. Dyrektywa europejska  zaleca różnicowanie stawek opodatkowania, mówi też o możliwości zwolnień czy obniżki akcyzy dla przedsiębiorstw energochłonnych.

"Trzeba zacząć budować źródła autogeneracyjne" – prof. Jan Popczyk, Politechnika Śląska

Tymczasem w  Polsce nie stosuje się tego  typu obniżek. Niemiecki rząd przeznaczył 40 mln euro na rekompensatę dla  energochłonnego przemysłu metali nieżelaznych. Polski rząd nic w tej dziedzinie nie robi, dlatego Forum Odbiorców Energii wystosowało w tej sprawie list otwarty do premiera.
 – W energetyce korporacyjnej nastąpił całkowity odwrót od inwestycji. Sprawą zasadniczą jest, aby odbiorcy energii podjęli uczciwą dyskusję na temat sytuacji, w  jakiej znaleźli się. Dzisiaj nie można  stracić nawet pięciu minut. Trzeba zacząć budować  źródła autogeneracyjne. Pytaniem jest tylko, czy odbiorcy energii elektrycznej  będą w stanie  inwestować we własne źródła – mówił prof. Jan Popczyk, moderator dyskusji.
       O kolejnych wątkach żywej dyskusji, o problemach  handlu energią poprzez giełdy, o tym, co może dać odbiorcom Smart Metering, co pozostało z projektu  ustawy o efektywności energetycznej przegłosowanej 4 marca przez Sejm, o tym wszystkim w kolejnej relacji...


Barbara Cieszewska

 

Honorowy Gospodarz

Partnerzy:

 

 

         
Honorowy patronat:  

 
         
Patronat medialny: Organizator    

   

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ