Partner serwisu

RELACJA

Kategoria: IV Konferencja Remonty i Utrzymanie Ruchu w Energetyce

W Licheniu k. Konina odbyło się coroczne spotkanie osób odpowiedzialnych za remonty i utrzymanie ruchu w branży energetycznej i ciepłowniczej. Konferencja odbyła się w dniach 28-29 listopada.

RELACJA

    Remontowcy znowu w Licheniu

Konferencja zgromadziła ponad 200 uczestników. Honorowym Gospodarzem był ZE PAK SA. Sponsorami głównymi konferencji były firmy: Belse, Spetech, Ecol oraz Lotos Oil. Patronat merytoryczny nad konferencją objął BalticBerg Consulting. Patronat naukowy objął Instytut Energetyki Oddział Techniki Cieplnej  „ITC” w Łodzi. Patronat medialny objęli: redakcja „Energetyki Cieplnej i Zawodowej”, CIRE, Agencja Rynku Energii, x-tech oraz Służby Utrzymania Ruchu.

    Podczas konferencji, która weszła już na stałe w kalendarz spotkań branżowych, dyskutowano o aktualnych problemach nurtujących specjalistów z zakresu remontów. Troska o dobry stan techniczny urządzeń energetycznych – od pomp, silników, generatorów, poprzez transformatory, przekładnie - na systemach informatycznych skończywszy, wymaga poszerzania wiedzy. Właśnie w tym celu co roku remontowcy spotykają się w Licheniu.

    Oprócz wymiany doświadczeń, można było posłuchać wykładów specjalistów z branży na temat najnowszych metod diagnostycznych, sposobów zarządzania majątkiem, gospodarki smarowniczej. Konferencja rozpoczęła się debatą na temat utrzymania ruchu w energetyce. Jednym z istotniejszych wniosków pokonferencyjnych jest fakt, iż stale rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym oraz odstawianie kolejnych starych wyeksploatowanych bloków powoduje, iż swoistym pomostem między tym, co mamy teraz w systemie, a tym, co dopiero powstanie, będą remonty i modernizacje obecnie pracujących bloków. Znaczna ich ilość ma już przepracowane w okolicach 250 tys. godzin. Podczas konferencji podkreślano, że w obecnej sytuacji koniecznym staje się wydłużenie czasu pracy tych bloków do 300-350 tys. godzin. W głównej mierze są to bloki 200 MW. To właśnie prace remontowe i modernizacyjne mają to umożliwić.

    Analizując ofertę firm z branży można wnioskować, że technologicznie jesteśmy w stanie sprostać tym wymaganiom. Niestety zwrócono również uwagę na bardzo istotne zjawisko, z jakim mamy ostatnio do czynienia w branży. Kadra inżynieryjna tzw. „stara kadra” powoli się kurczy. Zauważalnym kłopotem branży staje się dziś brak odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów mogących rzetelnie prowadzić „ruch” obiektów energetycznych. Czy te opinie są słuszne? Czas pokaże. Niepodważalny jest jednak fakt, że nowoczesna diagnostyka wymaga wykwalifikowanego personelu, który nie tylko przeprowadzi prawidłowo pomiar, ale równie prawidłowo zinterpretuje otrzymane wyniki.

    Podczas konferencji firmy zajmujące się dostarczaniem technologii oraz narzędzi diagnostycznych prezentowały swoje najlepsze produkty dla branży.

 

Honorowy Gospodarz Sponsorzy główni:

         
Partner Patronat merytoryczny Patronat naukowy   Patronat medialny:  

         
        Organizator

         
         

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ