Partner serwisu

OZE to kropla w morzu węgla

Kategoria: Ochrona środowiska

– Obecnie udział OZE w finalnym zużyciu energii to około 11%, a w kontekście 2020 r. – niecałe 16 proc. OZE będzie zatem niewielką częścią całego energy mix. Bazowym surowcem pozostanie węgiel – mówi dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej MG Janusz Pilitowski, którego zapytaliśmy o nową ustawę o odnawialnych źródłach, realny termin wejścia jej w życie, a także o pomysły na magazynowanie energii.

OZE to kropla w morzu węgla

Nie ma obaw, że w przypadku kontynuacji inwestycji w OZE, które uzyskują wysokie wsparcie, pojawi się problem finansowania energetyki konwencjonalnej?

Nie obawiałbym się takiej sytuacji. Należy pamiętać, że obecnie udział OZE w finalnym zużyciu energii to około 11%, a w kontekście 2020 r. – niecałe 16%. OZE będzie zatem niewielką częścią całego energy mix. Bazowym surowcem pozostanie węgiel, dlatego wiele inwestycji realizowanych będzie nadal w ramach energetyki konwencjonalnej.
Warto jednocześnie podkreślić, że nowe projekty np. w zakresie spalania biomasy, które są już obecnie realizowane, pokazują, że można pogodzić wzrost wykorzystania OZE oraz niezawodność produkcji energii elektrycznej.

Rozmawiała: Joanna Jaśkowska
 

Cały wywiad z Januszem Pilitowskim znajdą Państwo w magazynie „Energetyka Cieplna i Zawodowa” nr 2/2013.

Fot. MG

 

Czytaj więcej w magazynie "Energetyka Cieplna i Zawodowa" nr 2/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 

Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ