Partner serwisu

Potrzeba nam 4-5 dużych jednostek...

Kategoria: Inwestycje

– Bilans jest prosty: do 2020 r. zostanie wycofanych około 6 tys. MW starych generacji i jeżeli do tego czasu nie powstanie mniej więcej tyle samo nowych mocy, pojawi się kłopot – mówi Stanisław Tokarski, prezes TAURON Wytwarzanie S.A., którego zapytaliśmy o inwestycje realizowane w Grupie TAURON, bezpieczeństwo energetyczne, sposób na zorganizowanie rezerw mocy oraz o produkcję energii odnawialnej na bazie biomasy.

Potrzeba nam 4-5 dużych jednostek...

Kozienice, Jaworzno, Opole… To bloki węglowe klasy 900, które mają powstać w Polsce. Jakimi przesłankami kierowaliście się, gdy decydowaliście o przystąpieniu do projektu w Jaworznie?
W polskim systemie elektroenergetycznym jest miejsce na kilka bloków klasy 900 MW. Kilka, czyli – w mojej opinii – 4-5. Po Kozienicach na drugiej pozycji wymieniłbym Jaworzno. Budowa bloku 910 MW w Jaworznie jest bardzo głęboko uzasadniona z punktu widzenia bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego, jak również wynika z polityki Grupy TAURON w zakresie wymiany starych, mało efektywnych jednostek klasy 120 MW. W sumie mamy ich 10, co znaczy, że najpóźniej między rokiem 2015 a 2019 ok. 1200 MW będzie wyłączonych z eksploatacji ze względu na zużycie techniczne i emisje, które nie będą odpowiadać wymogom dyrektywy IED.

Dlaczego tauronowski blok ma stanąć właśnie w Jaworznie?
Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy. Blok będzie położony na terenie funkcjonującej Elektrowni Jaworzno III, w odległości 4 km od złóż węgla z Kopalni Sobieski. Moc wyprowadzona zostanie do stacji 400 kV Byczyna, przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury sieciowej. Zapewniony jest także dostęp do wody, co w przypadku bloków konwencjonalnych jest istotnym czynnikiem. W pobliżu zakładu znajduje się zalew Dziećkowice i rurociąg łączący go z Hutą Katowice. Takie zlokalizowanie inwestycji pozwala uniknąć wielu problemów. Powoduje, że nakłady inwestycyjne będą stosunkowo mniejsze, a okres realizacji inwestycji krótszy.

Rozmawiała Joanna Jaśkowska

fot.: TAURON Wytwarzanie

 

Wywiad ze Stanisławem Tokarskim, prezesem TAURON Wytwarzanie, znajdą Państwo w magazynie „Energetyka Cieplna i Zawodowa” nr 6/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ