Partner serwisu

Węgiel to nie wstyd

Kategoria: Inwestycje

– Węgiel to gwarancja bezpieczeństwa energetycznego, źródło paliwa dostępne w Polsce. To cały ciąg związany z łańcuchem ekonomicznym, w którym są i polskie kopalnie, i polski transport, i polskie elektrownie. Mówimy zatem o setkach tysięcy miejsc pracy. I w końcu – węgiel to nowoczesne, światowe i polskie technologie – mówi Wiesław Mariusz Różacki, szef Hitachi Power Europe na Polskę, który sprawuje nadzór nad budową największej w Europie jednostki opalanej węglem kamiennym, czyli nad kozienickim blokiem 1075 MW.

Węgiel to nie wstyd

Jest pan odpowiedzialny za kontrakt na budowę bloku o mocy 1075 MW w Kozienicach. 21 listopada 2012 w tamtejszej elektrowni odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Co wydarzyło się od tego czasu? Na jakim etapie są dziś prace?

Projekt jest realizowany zgodnie z harmonogramem, nie ma żadnych opóźnień. W pełni rozwinięte są prace projektowe, przygotowaliśmy również teren pod budowę. Kończymy palowanie, rozpoczynamy budowę fundamentów pod podstawowe obiekty i urządzenia przyszłego bloku, tj. pod chłodnię kominową, pod kocioł i pylony komunikacyjne, a także pod budynek urządzeń elektrycznych.

2013 będzie rokiem, w którym zakończymy pierwsze istotne prace fundamentowe po to, aby mniej więcej w połowie 2014 r. rozpocząć już montaże mechaniczne.

Rozmawiała Joanna Jaśkowska

fot. Hitachi Power Europe

 

Wywiad z Wiesławem Mariuszem Różackim, szefem Hitachi Power Europe na Polskę, znajdą Państwo w magazynie „Energetyka Cieplna i Zawodowa” nr 6/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ