Partner serwisu
14 marca 2024

Wiek prosumeryzmu…, czyli wywiad publiczny z prof. Popczykiem

Kategoria: XXII Konferencja Naukowo-Techniczna Efektywne Zarządzanie Energią w Przemyśle

„WIEK ELEKTROPROSUMERYZMU – rozmowa o przemyśle, który w horyzoncie 2050 r. zastąpi energetykę” to tytuł wywiadu publicznego z prof. Janem Popczykiem, który odbył się w ramach konferencji Efektywne Zarządzanie Energią Elektryczną w Przemyśle. 

Wiek prosumeryzmu…, czyli wywiad publiczny z prof. Popczykiem

Rozmowa, którą poprowadził Tomasz Słupik, dyrektor techniczny Energopomiaru, dotyczyła w znacznej mierze zagadnień poruszanych w „Białej Księdze transformacji energetycznej do elektroprosumeruzmu”, autorstwa prof. Popczyka, która została wydana przez wydawnictwo Senatu RP.

Profesor Popczyk już od wielu lat kreśli wizję przyszłości energetyki bazującą na elektroprosumeryzmie, czyli modelu, w którym odbiorcy energii elektrycznej (elektroprosumenci) aktywnie uczestniczą w budowie swojej odporności elektroprosumenckiej (szczególnie kryzysowej), wykorzystując odnawialne źródła energii (OZE). Transformacja energetyki w kierunku elektroprosumeryzmu (TETIP) ma na celu zastąpienie tradycyjnych, korporacyjnych modeli energetyki opierających się na paliwach kopalnych modelem bardziej zrównoważonym, w którym wykorzystywane są rozproszone źródła OZE oraz inteligentne zarządzanie.

W czasie wywiadu podkreślano, że elektroprosument to nie tylko indywidualny odbiorca energii, ale również duże podmioty przemysłowe i infrastruktura krytyczna, które poprzez wykorzystanie OZE przyczyniają się do realizacji celów klimatycznych. Elektroprosumeryzm może być szansą na rozwój technologiczny, wzrost efektywności energetycznej i redukcję emisji CO2 oraz wielkie zmiany społeczne.

Jan Popczyk podkreślił konieczność reorganizacji polskiej energetyki, zwracając uwagę na potencjał elektroprosumeryzmu w zakresie zmiany całej gospodarki, innowacyjnych rozwiązań i konieczność wspierania transformacji przez siły polityczne, samorządy oraz innych interesariuszy. Zaznaczył, że elektroprosumeryzm wymaga nie tylko inwestycji w technologie, ale także odpowiednich zmian regulacyjnych i prawnych, umożliwiających rozwój nowych modeli biznesowych i rynków energetycznych.

***

22 edycja konferencji Efektywne Zarządzanie Energią Elektryczną w Przemyśle odbywa się w dniach 14-15 marca 2024 r. w Czeladzi. Organizatorem wydarzenia jest firma BMP, wydawca magazynu Kierunek Energetyka oraz Kierunek Chemia.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ