Partner serwisu
08 września 2014

FORUM ENERGETYCZNE: Budujemy nowe bloki

Kategoria: XVI Sympozjum Energetyka Bełchatów

– Jakie bariery stoją na drodze do budowy nowych mocy wytwórczych? – m.in. z tym pytaniem do uczestników FORUM ENERGETYCZNEGO podczas sympozjum w Bełchatowie zwrócił się jeden z prowadzących Henryk Majchrzak, prezes PSE.

FORUM ENERGETYCZNE: Budujemy nowe bloki

Przedstawiciele koncernów, które budują nowe bloki (PGE GiEK, ENEA Wytwarzanie, TAURON Polska Energia) wyliczyli bariery, z którymi przychodzi im się  zmierzyć w drodze do postawienia nowych  jednostek. To m.in. brak znajomości prawa, które będzie obowiązywać w najbliższych latach, np. niejasności związane ze wsparciem produkcji w oparciu o gaz czy OZE. To czasochłonność dotycząca przygotowania ustawy zamówień publicznych. I w końcu to protesty ekologów, które znacząco opóźniają realizację dużych projektów energetycznych.

O barierach inwestycyjnych w polskiej energetyce mówili również wykonawcy – przedstawiciele RAFAKO i Mitsubishi Hitachi Power Systems GmbH. Wymieniali kolejno: dostępność do doświadczonych, profesjonalnych firm projektowych, specjalistycznych usług montażowych i dostawę kluczowych komponentów. Podkreślali, że z realizacją dużych projektów wiążą się duże pieniądze – bariery finansowe dotyczą zarówno inwestorów, jak i wykonawców.

W czasie debaty mowa była również o wpływie regulacji europejskich na kształt polskiej energetyki, nowoczesnych technologiach, poprawa sprawności bloków energetycznych, wspólny rynek energii w Europie czy rynku mocy.

FORUM ENERGETYCZNE: Nagle gwizd! Nagle świst! Ruszyła maszyna po szynach… czyli 2014 pod znakiem przełamania inwestycyjnej stagnacji w polskiej energetyce poprowadzili: prof. Tadeusz Chmielniak i Prezes PSE Henryk Majchrzak.

W dyskusji udział wzięli: Piotr Andrusiewicz – Wiceprezes ENEA Wytwarzanie SA, Krzysztof Burek – Wiceprezesa Zarządu RAFAKO SA, Adam Dobrowolski – Dyrektor Departamentu Rynków Energii Elektrycznej i Ciepła Urzędu Regulacji Energetyki, Tadeusz Witos – Wiceprezes ds. Rozwoju PGE GiEK SA, Krzysztof Maryl – Radca Ministra z Ministerstwa Gospodarki, Wiesław Mariusz Różacki – Dyrektor Wykonawczy Mitsubishi Hitachi Power Systems GmbH, Stanisław Tokarski – Wiceprezesa TAURON Polska Energia.

Głosy uczestników z FORUM już wkrótce. Relacja z sympozjum w magazynie „Energetyka Cieplna i Zawodowa”.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ