Sejm przyjął ustawę o 60 miliardach zł na budowę pierwszej elektrowni jądrowej
Ustawę o przekazaniu z budżetu kwoty do 60,2 miliardów złotych na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce przyjął 20 lutego br. sejm RP. Projekt tej ustawy został przygotowany przez Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej i wiceministra przemysłu Wojciecha Wrochnę.
Za przyjęciem ustawy zagłosowało 430 posłanek i posłów, przeciw była jedna z posłanek, nikt nie wstrzymał się od głosowania.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących oraz ustawy o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa - został przyjęty przez Radę Ministrów 7 stycznia br. i przedłożony przez Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Wojciecha Wrochnę.
Zgodnie z ustawą, należąca w 100% do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) uzyska wsparcie publiczne na przygotowanie i realizację inwestycji — budowy pierwszej elektrowni jądrowej - z limitem wydatków z budżetu do 60,2 mld zł. Warunkiem dokapitalizowania spółki jest zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną.
Po przyjęciu przez Sejm, nowelizacja ustawy została skierowana do prac w Senacie.
Pierwsza polska elektrownia jądrowa – z trzema reaktorami w technologii AP-1000 - jest realizowana na Pomorzu.
Komentarze