Partner serwisu
19 września 2014

Prof. Maciej Kaliski: Gdyby udało nam się ograniczyć lub zlikwidować import, mamy górnictwo w pełni opłacalne

Kategoria: XVI Sympozjum Energetyka Bełchatów

- Polskie górnictwo węgla kamiennego znajduje się w najtrudniejszym okresie w ciągu ostatnich 10 lat - mamy do czynienia z najpoważniejszym kryzysem - mówił prof. Maciej Kaliski, dyrektor Departamentu Górnictwa Ministerstwa
Gospodarki podczas sympozjum w Bełchatowie.

Prof. Maciej Kaliski: Gdyby udało nam się ograniczyć lub zlikwidować import, mamy górnictwo w pełni opłacalne

Jakie są powody tego kryzysu? - Jednym z nich jest import węgla z zagranicy. Jeżeli popatrzymy na ekonomikę górnictwa: 80% to koszty stałe - jeżeli mamy mniejsze wydobycie, to koszt na jednostkę wydobycia jest większy. Gdybyśmy nie sprowadzali 11 mln ton węgla rocznie spoza granic Polski, jak to się dzieje obecnie, koszty spadłyby nam o ponad 20%. To czyni nasze górnictwo konkurencyjnym. Gdyby udało nam się ograniczyć lub zlikwidować import i zastąpić go węglem rodzimym, mamy górnictwo w pełni konkurencyjne i opłacalne; górnictwo, które ma środki do dalszego rozwoju - tłumaczył.

A co zrobić, by ograniczyć import węgla do Polski? - Do tej pory węgiel jako paliwo nie był ustawowo poddawany pewnym kryteriom jakościowym. Postanowiliśmy do ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw wprowadzić odpowiednie zapisy dotyczące jakości paliwa stałego. Brak jest także regulacji w zakresie obrotu węglem. Przygotowaliśmy w związku z tym propozycję zmiany ustawy Prawo energetyczne w taki sposób, aby obowiązkiem koncesjonowania obrotu objąć także węgiel kamienny. Propozycje zmian tych ustaw znalazły się już w sejmie jako projekt poselski - zapowiedział Maciej Kaliski.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ