Wsparcie dla samorządów w efektywności energetycznej budynków - rusza II edycja programu „3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej”
Rosnące koszty energii i coraz wyższe wymogi unijne sprawiają, że termomodernizacja budynków publicznych przestała być „miłym dodatkiem”, a stała się pilną potrzebą.

Tymczasem w wielu urzędach brakuje ekspertów, którzy potrafiliby przygotować rzetelny audyt i przeprowadzić miasto przez proces inwestycyjny.
Samorządy w wyścigu o efektywność energetyczną
Tylko pięć sezonów grzewczych dzieli polskie miasta od 2030 r. – daty, w której zgodnie z unijnymi regulacjami sektor publiczny ma zużywać znacznie mniej energii niż dziś. Wzrost cen ciepła i prądu, napięta sytuacja geopolityczna oraz zrewidowana właśnie dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej zostawiają samorządom coraz mniej czasu na działanie. Według szacunków budynki użyteczności publicznej odpowiadają za ok. 10% całkowitego zużycia energii finalnej w Polsce, co oznacza, że mają znaczący wpływ nie tylko na bilans energetyczny w kraju, ale również na emisje CO2, za które również pośrednio płaci samorząd.Potrzebne wsparcie dla samorządów
Choć dla wielu samorządów wyzwaniem w termomodernizacji są finanse to jednak to nie jedyny problem. To także brak ludzi, którzy potrafiliby policzyć straty ciepła i zaplanować inwestycję. Dzisiaj, w Polsce mamy specjalistów od zamówień publicznych, ale brak jest ekspertów od audytów energetycznych. Podobną lukę kadrową wskazują samorządowcy z miast średnich i małych. To jednak nie spowoduje cofnięcia się nałożonych wymogów termomodernizacji. Dlatego właśnie powstał program “3E - Edukcja o efektywności energetycznej” prowadzony przez Fundację Veolia Polska.
Nie szkolenie. Nie prezentacja. Transformacja
To darmowy program wspierający miasta w zakresie transformacji energetycznej budynków publicznych. Nie jest to także kolejne szkolenie z efektywności energetycznej, po którym uczestnicy wracają do biura z plikiem slajdów i poczuciem dobrze spędzonego czasu. To kompleksowy projekt, który łączy ekspercką wiedzę, praktyczne działania w terenie i wsparcie finansowe – wszystko po to, by pomóc miastom lepiej zarządzać energią i przygotować się do modernizacji infrastruktury publicznej. W ramach programu dostarczamy ekspercką wiedzę z zakresu efektywności energetycznej połączoną z praktycznymi warsztatami prowadzonymi na wybranych przez miasto budynkach użyteczności publicznej.
Efektywność energetyczna to nie tylko oszczędność, ale przede wszystkim inwestycja w przyszłość naszych społeczności. Program 3E dostarcza samorządom realne narzędzia, wiedzę oraz inspirację do podejmowania decyzji zgodnych z krajowymi i europejskimi regulacjami, w tym z ustawą o efektywności energetycznej oraz dyrektywą 2018/2002/UE w sprawie efektywności energetycznej - mówi Mateusz Piotrowski, Prezes Fundacji Veolia Polska. - Udział w naszych webinarach to pierwszy krok do świadomego zarządzania energią, wdrażania strategii zgodnych z aktualnymi przepisami oraz budowania nowoczesnej i zrównoważonej przyszłości dla mieszkańców.
Możliwość otrzymania grantu
Beneficjenci programu otrzymują również wsparcie finansowe w wysokości 10 000 zł na budynek. Środki można przeznaczyć na wykonanie audytu energetycznego. Warunkiem otrzymania grantu jest udział w projekcie przedstawicieli samorządu.
- Do pierwszej, ubiegłorocznej edycji programu zaprosiliśmy Urząd Miasta Poznania i Łodzi oraz jednostki podległe. Program realizowany był w formule otwartych webinarów z efektywności energetycznej oraz dedykowanych trzydniowych warsztatów renowacyjnych. Uczestnicy wraz z ekspertami zewnętrznymi, opracowali zestawy rozwiązań dla szkół, przedszkoli i przychodni w Łodzi i Poznaniu, prowadzących do poprawy efektywności energetycznej w wybranych budynkach. Powstał również zestaw rekomendacji dla ich użytkowników między innymi z zakresu oszczędności energii. Ich efekt przedstawimy wkrótce w formie poradnika dla pracowników Urzędów Miejskich "Termomodernizacja w praktyce. Jak unikać błędów i maksymalizować efekty" - mówi autorka i prowadząca projekt 3E, Monika Ustrzycka, menedżerka projektów strategicznych.
- Przed startem nie byłem przekonany, po zakończeniu zapłaciłbym, żeby móc wziąć udział – dodaje jeden z urzędników Poznania, uczestnik pierwszej edycji.
Darmowa wiedza dla samorządów
Program podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym, dostępnym dla wszystkich, uczestnicy programu biorą udział w serii pięciu specjalistycznych webinarów, w których eksperci dzielą się wiedzą o możliwościach finansowania inwestycji, standardach audytów energetycznych, modelach i sposobach optymalizacji kosztów. To wiedza, która nie tylko daje kontekst, ale i inspiruje do działania.
Możliwość zapisania się na darmowe, eksperckie webinary ma każdy zainteresowany. Zapisy odbywają się poprzez formularz rejestracyjny.
Najbliższy terminarz webinarów wygląda następująco:
15 maja 10:00-11:45
● Informacje o efektywności energetycznej - Agata Mazurek-Bąk i Piotr Sprzączak
● Świadectwa Efektywności Energetycznej jako forma dofinansowania przedsięwzięć modernizacyjnych – Agata Heleniak
22 maja 2025 10:00-11:45
● Transformacja energetyczna jako forma dofinansowania przedsięwzięć modernizacyjnych – dr. Izabela Rudzka SGH.
● Pozyskiwanie środków z programów krajowych i UE - Katarzyna Bolonek
29 maja 2025 10:00-11:45
● Możliwości pozyskania środków do realizacji inwestycji (warunki rozliczeń EPC) – Przemysław Kocielski EPC/KAPE
● Jak modernizować budynki zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju - Dorota Bartosz Polish Green Building Council
5 czerwca 2025 10:00-11:45
● Audyt energetyczny i badanie efektywności energetycznej budynków – Michał Osciłowski
● Jak przygotować się do modernizacji w modelu ESCO. Optymalny dobór odnawialnych źródeł energii - Piotr Piątkowski
12 czerwca 2025 10:00-11:45
● Możliwość odwrócenia rachunków – Wojciech Kuc i Maciej Dąbrowski
● Zagospodarowanie odzyskanej energii w budynku. Przykładowe wdrożenia - Marek Włoszyński
Potwierdzenie udziału i link do pierwszego webinaru uczestnicy otrzymają najpóźniej 14 maja.
Jak dołączyć do całego programu w następnych edycjach?
Wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny: https://www.fundacja.veolia.pl/nasze-projekty/3e-edukacja-o-efektywnosci-energetycznej. W każdej edycji udział bierze kilka miast, które oprócz wyznaczenia odpowiednich osób z JST lub jednostek podległych, muszą również wskazać dwa budynki użyteczności publicznej wymagające modernizacji.
Komentarze