Energetyka jądrowa kluczowa dla procesu transformacji energetycznej
Kluczową rolę energetyki jądrowej w procesie transformacji energetycznej podkreślała minister przemysłu Marzena Czarnecka 13 maja br. podczas konferencji poświęconej bezpieczeństwu jądrowemu i gospodarce odpadami promieniotwórczymi FISA Euradwaste 2025 w Warszawie.

Wydarzenie odbywa się pod auspicjami polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej i jest współorganizowane przez Komisję Europejską, Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Ministerstwo Przemysłu.
Minister przemysłu Marzena Czarnecka podkreśliła, że inwestycje w energetykę jądrową odegrają kluczową rolę w procesie transformacji energetycznej Polski i że energia jądrowa w Polsce z czasem zastąpi węgiel jako stabilna podstawa systemu elektroenergetycznego. Zaznaczyła, że realizacja projektów jądrowych pozwoli stworzyć nowe miejsca pracy i wykształcić nowe kadry.
- To największy projekt w Polsce i wierzymy, że będzie czymś wyjątkowym i pomoże nam w transformacji. Pozwala na tworzenie nowych miejsc pracy, nowych umiejętności, nowych możliwości. Nie mówimy tylko o wysoko wykwalifikowanych specjalistach i ekspertach, ale również o zwykłych pracownikach, którzy pomogą nam w tym wyzwaniu. W budowie pierwszej elektrowni jądrowej weźmie udział ponad 10 tysięcy pracowników, tak byśmy mieli energię z bezpiecznych i tanich źródeł – wspomniała minister przemysłu Marzena Czarnecka.
Głos zabrała także europejska komisarz ds. startupów, badań i innowacji, Ekaterina Zachariewa, która zwróciła uwagę na konieczność znacznych inwestycji w nowe technologie jądrowe. Podkreśliła, że bez zwiększenia zaangażowania kapitału prywatnego i stabilnych regulacji rozwój m.in. małych reaktorów modułowych (SMR) będzie ograniczony. Zaznaczyła również rolę Europejskiego Banku Inwestycyjnego i potrzebę ujednolicenia przepisów w UE.
Dyrektor generalny OECD/NEA William Magwood, przypomniał, że osiągnięcie celów neutralności klimatycznej do 2050 r. nie będzie możliwe bez znaczącego udziału energii jądrowej. Z kolei przedstawiciel Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), Jacek Bylica, podkreślił potrzebę standaryzacji i harmonizacji przepisów dotyczących technologii SMR. Wspomniał także o trwających rozmowach MAEA z Bankiem Światowym na temat zmiany jego polityki finansowania energetyki jądrowej.
Odbywającej się w ramach traktatu Euratom konferencji FISA Euradwaste 2025 towarzyszy Forum SNETP 2025. Wydarzenie stanowi jedno z kluczowych wydarzeń europejskiej debaty o przyszłości bezpiecznej i zrównoważonej energetyki jądrowej.
Komentarze