Partner serwisu
15 maja 2025

ORLEN wzmacnia segment poszukiwań i wydobycia w Polsce

Kategoria: Aktualności

Koncern kontynuuje proces integracji aktywów związanych z produkcją gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce. Celem jest zwiększenie efektywności operacyjnej i ekonomicznej krajowego segmentu upstream.

ORLEN wzmacnia segment poszukiwań i wydobycia w Polsce

Integratorem jest spółka ORLEN Upstream Polska, do której ORLEN wniesie krajowe aktywa wydobywcze Grupy ORLEN. Przeniesienie majątku planowane jest na trzeci kwartał br. ORLEN pozostanie wyłącznym właścicielem ORLEN Upstream Polska.

Pierwszy etap konsolidacji aktywów związanych z produkcją gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce, polegać będzie na przeniesieniu z ORLEN do ORLEN Upstream Polska aktywów służących do prowadzenia krajowej działalności poszukiwawczej, wydobywczej oraz magazynowej. W zamian ORLEN Upstream Polska ustanowi nowe udziały, które w całości obejmie ORLEN, pozostając jedynym udziałowcem OUP.

Opublikowany 14 maja, zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, plan wyodrębnienia aktywów pozostających obecnie w ORLEN, został uzgodniony przez oba podmioty. Finalizacja procesu wymaga m.in. uzyskania zgód Walnego Zgromadzenia ORLEN i Zgromadzenia Wspólników ORLEN Upstream Polska zaplanowanych na koniec czerwca br.

– Mamy w Grupie ORLEN duże możliwości rozwijania segmentu upstream, który jest jednym z filarów działalności koncernu. Szczególną wartością są unikalne w skali międzynarodowej know-how i kompetencje naszych pracowników. Zintegrowanie tego wielkiego potencjału w nowoczesnej organizacji o uporządkowanej strukturze organizacyjnej pozwoli zoptymalizować procesy operacyjne, a tym samym zwiększyć efektywność zarządzania krajowymi zasobami złóż węglowodorów. Dzięki temu będziemy w stanie osiągnąć do 2030 r. wzrost krajowego wydobycia gazu do 4 mld m sześc. rocznie - zgodnie z założeniami Strategii ORLEN 2035. To bardzo ważne biorąc pod uwagę, że własne wydobycie gazu przyczynia się bezpośrednio do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówi Wiesław Prugar, Członek Zarządu ORLEN S.A. ds. Upstream.

Procesowi integracji, należących do Grupy ORLEN krajowych aktywów wydobywczych oraz związanych z magazynowaniem gazu, a także przejścia pracowników segmentu do spółki ORLEN Upstream Polska, towarzyszą rozmowy ze stroną społeczną, która jest ważnym partnerem w całym procesie. Pracownicy krajowego obszaru upstream zyskają nowe szanse rozwoju zawodowego w wydzielonej spółce, skoncentrowanej na działalności i budowaniu wartości sektora upstream.

W ostatnich latach krajowa produkcja gazu ziemnego pokrywała ok. 20% rocznego zapotrzebowania na gaz ziemny w Polsce, potwierdzając istotny wkład w zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Działalność wydobywcza przyczynia się również do poprawy perspektyw finansowych samorządów, ponieważ wydobycie węglowodorów wiąże się z tzw. opłatą eksploatacyjną, uzależnioną od wielkości produkcji. Jest ona dzielona pomiędzy gminy (60%), powiaty, województwa (po 15%), na terenie których znajduje się złoże oraz dodatkowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (10%). Są to ważne przychody dla samorządów, zasilające budżety w całym okresie prowadzenia wydobycia węglowodorów na ich terenie. Pozwala to władzom lokalnym planować realizację większej liczby projektów społecznych i inwestycji ważnych dla mieszkańców.

Grupa ORLEN prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą i posiada aktywa upstream na czterech kontynentach – w Europie oprócz Polski to Norwegia, Litwa i Ukraina, w Ameryce Północnej – Kanada, w Azji – Pakistan i Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz w Afryce – Libia. Według stanu na koniec 2024 roku koncern dysponuje udokumentowanymi rezerwami węglowodorów, wynoszącymi łącznie 1306,9 mln boe z czego 73% to gaz ziemny, a 27% ropa naftowa i NGL. W tym w Polsce 710 mln boe, w Norwegii 407,8 mln boe, Kanadzie 147,7 mln boe, Pakistanie 40,5 mln boe, na Litwie 1 mln boe.

 

źródło: ORLEN
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ