NFOŚiGW nominowany do prestiżowej nagrody Komisji Europejskiej
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej znalazł się na finałowej liście kandydatów do prestiżowej nagrody w sektorze zrównoważonej energii „Sustainable Energy Europe Awards”. Komisja Europejska doceniła polski innowacyjny system finansowania inwestycji w rozproszone, odnawialne źródła energii.

„Sustainable Energy Europe Awards” (EUSEW Awards) to jedna z najważniejszych europejskich nagród w sektorze zrównoważonej energii, przyznawana w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach: Energia odnawialna, Efektywność energetyczna oraz Miasta, wspólnoty i regiony.
373 zgłoszenia z całej Europy
W tegorocznej, dziesiątej, edycji EUSEW Awards wpłynęło 373 zgłoszenia z całej Europy. W każdej kategorii Komisja Europejska wybrała po trzech finalistów. W kategorii Energia odnawialna obok Cooperative Energy Hub z Wielkiej Brytanii oraz niemieckiej Women in Europe for a Common Future nominowany został także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przede wszystkim za program dopłat do zakupu i instalacji kolektorów słonecznych. Wręczenie nagród odbędzie się 16 czerwca 2015 r. podczas Sustainable Energy Week w Brukseli.
Lista finalistów dostępna jest na stronie internetowej dedykowanej Sustainable Energy Week.
Energia słoneczna w gospodarstwach
- Innowacyjny system finansowania pomógł przynieść energię słoneczną do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw w sektorze odnawialnej energii w całej Polsce. Kluczem do sukcesu tej inicjatywy było myślenie na poziomie lokalnym – oceniła Komisja Europejska.
Ze środków NFOŚiGW w całej Polsce zainstalowano ponad 67 tys. kolektorów, z czego ok. 60%zastąpiło stare źródła ciepła, opalane węglem. Działalność Narodowego Funduszu wpisuje się tym samym w europejską strategię przejścia od gospodarki opartej na paliwach kopalnych do gospodarki, która obejmuje czyste technologie i odnawialne źródła.
***
Sustainable Energy Europe Awards Competition organizowane jest przez Komisję Europejską od 2006 roku. Celem konkursu jest rozpowszechnianie najlepszych praktyk, inspirowanie nowych pomysłów i budowanie współpracy dla osiągnięcia celów energetycznych i klimatycznych UE. O nagrodę mogą się starać prywatne firmy, instytucje publiczne, agencje energetyczne, organizacje pozarządowe, spółdzielnie, izby gospodarcze, stowarzyszenia przemysłu i konsumentów, media, instytucje akademickie i ośrodki badawczo-naukowe.
Źródło: mos.gov.pl