Partner serwisu
07 grudnia 2015

Lampy zasilane energią wiatru i słońca ograniczą emisję gazu cieplarnianego

Kategoria: Aktualności

W miejscowościach Nowa Ziemia, Leszczyna, Wilków, Kopacz, Wysocko, Brennik i Ernestynów zostało zainstalowane 11 lamp zasilanych energią wiatru i słońca.

Lampy zasilane energią wiatru i słońca ograniczą emisję gazu cieplarnianego

Samorządowcy z gminy wiejskiej Złotoryja wyliczyli efekt ekologiczny przedsięwzięcia. Dzięki jego realizacji do powietrza przedostaje się mniej gazu cieplarnianego CO2 w ilości 2,5 tony na rok. Jest tak dlatego, że energia słońca i wiatru zastępuje prąd z sieci produkowany dzięki spalaniu węgla, które powoduje emisję tego gazu. Wartość całej inwestycji, to ponad 127 tys. złotych, w tym dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu: ponad 25 tys. zł (dotacja) i ponad 51 tys. zł (pożyczka).

Punkty oświetleniowe z energooszczędnymi lampami LED są zasilane przez urządzenia o mocy 300 W: turbinki wiatrowe oraz ogniwa fotowoltaiczne. wyprodukowana energia elektryczna jest przekazywana do bezobsługowych akumulatorów żelowych, które po zmroku „oddają” energię potrzebną do zasilania lampy w nocy. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych i braku ładowania zarówno z paneli jak i siłowni lampy mogą działać nawet do 5 dni. Lampy zostały ustawione w miejscach, które są znacznie oddalone od sieci energetycznych.

Doprowadzenie energii elektrycznej służącej dla oświetlenia ulicznego jest w takich przypadkach nieefektywne i ekonomicznie nieuzasadnione. Lampy są całkowicie niezależne od sieci energetycznych. Nowe inwestycje pozwoliły zaoszczędzić na przygotowaniu kosztownych projektów jak i wykonaniu linii energetycznych.

Źródło: WFOŚiGW we Wrocławiu

Fot. Gmina Wiejska Złotoryja

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ