Partner serwisu
28 stycznia 2016

Wiceminister Kurtyka o polityce energetycznej państwa

Kategoria: Aktualności

Kierunki kształtowania strategii energetycznej państwa m.in. w kontekście Unii Energetycznej oraz perspektywy rozwoju polskiego sektora energetycznego to główne tematy konferencji „Polska energia w Europie. Wyzwania modernizacyjne”. W spotkaniu zorganizowanym przez Forum Analiz Energetycznych oraz Konfederację Lewiatan, które odbyło się 27 stycznia 2016 r. w Warszawie, udział wziął wiceminister energii Michał Kurtyka.

Wiceminister Kurtyka o polityce energetycznej państwa

Wiceminister Kurtyka podkreślił, że kierunki polityki energetycznej muszą być kształtowane w odniesieniu do globalnych trendów w rozwoju energetyki oraz wyzwań gospodarczych i technologicznych przed jakim stają dziś Polska i Europa. – Rozwój tego sektora ma wpływ na wiele innych obszarów gospodarki  – podkreślił. – Stanowi on m.in. integralną część polityki przemysłowej i ma znaczący wpływ na kształtowanie się wzrostu gospodarczego – dodał. W jego opinii istotne dla rozwoju polskiej energetyki są również procesy o charakterze makroekonomicznym.

Wśród najważniejszych wyzwań jakie stoją przed polskim sektorem energetycznym, wiceminister wymienił m.in. konieczność zapewnienia powszechnej dostępności energii elektrycznej i gazowej oraz zagwarantowanie niskich cen energii dla odbiorców indywidualnych i przedsiębiorców. – Bezpieczeństwo dostaw energii to dziś nie tylko przedmiot debat eksperckich lecz problem który ma znaczenie dla codziennego życia nas wszystkich – podkreślił. 

Za najważniejsze zadania stojące przed Ministerstwem Energii w kontekście realizowania polityki energetycznej uznał m.in. kształtowanie bodźców inwestycyjnych w obszarze energetyki, dostosowanie obowiązujących rozwiązań prawnych do zmian technologicznych w zakresie pozyskiwania energii oraz rozwoju nowoczesnych modeli biznesowych w tym obszarze. – Budowa skutecznej strategii energetycznej państwa wymaga również dialogu z przedstawicielami przedsiębiorców i partnerami społecznymi – dodał podsekretarz stanu w ME.

Podczas spotkania zaprezentowany został m.in opracowany przez ekspertów Deloitte i Forum Analiz Energetycznych raport „Polska energetyka na fali megatrendów” zawierający wnioski i rekomendacje co do rozwoju polskiego sektora energetycznego.

Źródło i fot.: Ministerstwo Energii

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ