Partner serwisu
28 listopada 2016

Minister Tchórzewski: Decyzja KE to krok do osiągnięcia w 2018 r. wyniku „zero plus”

Kategoria: Aktualności

– Program pomocowy notyfikowany przez KE dotyczy blisko 8 mld zł, które pomogą w uzdrowieniu sytuacji w górnictwie. Wierzę, że przy zrozumieniu strony społecznej oraz instytucjonalnych wierzycieli spółek, uda nam się wyprowadzić sektor na prostą już w 2018 r. – podkreślał minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas spotkania z dziennikarzami 22 listopada 2016 r. w siedzibie PGG.

Minister Tchórzewski: Decyzja KE to krok do osiągnięcia w 2018 r. wyniku „zero plus”

W piątek 18 listopada 2016 r. Komisja Europejska zaakceptowała program pomocowy dla sektora węgla kamiennego. Program obejmuje pomoc na pokrycie bieżących strat produkcyjnych kopalń oraz na pokrycie kosztów nadzwyczajnych w ramach zgłoszonego do KE wniosku notyfikacyjnego pn. Pomoc państwa dla sektora górnictwa węgla kamiennego w latach 2015-2018.

Pomoc na koszty nadzwyczajne będzie przeznaczona na:

  • urlopy górnicze,
  • urlopy dla pracowników zakładów mechanicznej przeróbki węgla
  • jednorazowe odprawy pieniężne dla osób zatrudnionych w jednostkach przekazywanych oraz przewidzianych do przekazania ruchów i kopalń. Chodzi
  • o Ruch Jas-Mos, Ruch Anna, KWK Sośnica, Ruch Śląsk, KWK Krupiński oraz części infrastruktury Ruchu Pokój I i Ruchu Rydułtowy – zakłady mechanicznej przeróbki węgla a także szyby Leon III w Ruchu Rydułtowy oraz Otylia i Wanda w Ruchu Pokój.

Do tej pory z  osłon tych skorzystało ponad 5 tys. górników.

W tej kategorii pomocy znajdują się również koszty wygaszania kopalń oraz działań po zakończeniu tego procesu. Dotyczy to również zabezpieczenia kopalń przed zagrożeniem wodnym, gazowym i pożarowym czy usuwanie szkód górniczych (koszty Spółki Restrukturyzacji Kopalń).

Notyfikacja programu przez KE daje także możliwość dopłaty do strat produkcyjnych w kopalni Makoszowy, ale tylko do końca 2016 r. Po tym terminie kopalnia powinna zakończyć produkcję lub do czasu wygaszenia wydobywać węgiel kamienny na warunkach rynkowych. Warto zwrócić uwagę, że w tym roku do każdej tony węgla wydobytej w KWK Makoszowy trzeba było dopłacić 272 zł. Do końca roku suma strat z tego tytułu wyniesie 142 mln zł.

Piątkowa decyzja Komisji Europejskiej to kolejny etap w procesie restrukturyzacji sektora węgla kamiennego w Polsce. Obecnie jednym z największych wyzwań stojących przed branżą jest dalsza optymalizacja działań poszczególnych spółek, w tym realizacja biznesplanu przez Polską Grupę Górniczą i osiągnięcie przez nią dodatniego wyniku finansowego na koniec 2017 r.

- Plan finansowy i restrukturyzacyjny Polskiej Grupy Górniczej musi być realizowany – podkreślał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Zwrócił także uwagę, że zarząd spółki zobowiązany jest do pilnowania parametrów efektywnościowych oraz finansowych. - Tylko rzetelna restrukturyzacja uchroni nas przed koniecznością zwrotu 1,5 mld zł. pieniędzy zainwestowanych w PGG. Należy podkreślić, że konieczność zwrotu tak dużej kwoty doprowadziłaby PGG do upadłości. Na to nie możemy pozwolić, dlatego liczę na dalszą współpracę strony społecznej – dodał.

Źródło: ME

Fot. 123rf

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ