Partner serwisu

Bariery i szanse polskiej energetyki

Kategoria: XIII Sympozjum Energetyka Bełchatów

Jak pakiet klimatyczny i Mapa Drogowa 2050 wpłynie na sytuację energetyki polskiej? W najbliższych latach elektrownie w Polsce będą zmuszone wycofywać część przestarzałych mocy wytwórczych, stąd konieczność nowych inwestycji. Około 4700 MW nowych mocy (łącznie z oddawanym obecnie blokiem 858 MW) planuje wybudować PGE w najbliższych latach – mówił w trakcie inauguracyjnego wykładu Waldemar Szulc, wiceprezes PGE GiEK SA. Co powinniśmy zrobić w kwestiach inwestycji, rynku energii i ciepłownictwa? Sympozjum odbyło się w Bełchatowie w dniach 6-8 września.

 Bariery i  szanse polskiej energetyki

   

Waldemar Szulc – wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE GiEK SA

– Być może nie musimy budować tysiąc megawatów rocznie, jak pierwotnie sądziliśmy. Zapotrzebowanie na energię elektryczną nie wzrasta w tempie, o jakim mówiło się jeszcze kilka lat temu. Na pewno musimy jednak co roku budować w kraju po kilkaset megawatów – mówił Waldemar Szulc.
     Polska energetyka powinna wybudować w najbliższych latach od 13-18 tys. MW nowych mocy – dowodził Herbert Leopold Gabryś, ekspert branży energetycznej.
Jakie napotyka się bariery w realizacji planów inwestycyjnych branż?
     Jedną z nich jest ograniczona możliwość budowy nowych linii przesyłowych w kraju. Kolejna bariera to stan polskiej legislacji, który sprawia, że nie można szybko budować nowych linii. Proces ten ciągnie się często przez kilkanaście lat.
   – Kolejną barierą jest także pakiet klimatyczny, który jesteśmy zobowiązani realizować – mówił w trakcie inauguracji wiceprezes Szulc – w tym kolejne unijne uregulowania polegające m.in. na ograniczaniu udziału węgla w produkcji energii, także te dotyczące tzw. BAT, czyli najlepszych możliwych technologii, jakie należy stosować.
     Wymogi pakietu kilmatycznego sprawią, że nastąpi znaczący wzrost cen energii elektrycznej, co jest szkodliwe zarówno dla całej gospodarki, jak i dla klientów indywidualnych – zwracał uwagę Bolesław Jankowski, wiceprezes firmy EnergySys.
Przy wysokich cenach uprawnień do emisji nie będzie opłacało się inwestować w źródła oparte na węglu, zarówno przy produkcji energii, jak i ciepła – dowodził Bolesław Jankowski.
   – Inwestowanie w CCS prowadzi do nikąd – alarmował prof. Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej. – Szansą jest dla nas natomiast energetyka jądrowa – przekonywał.
    W pierwszym dniu sympozjum trwały też gorące debaty na temat problemów związanych z rynkiem energii i barierami, przed jakimi staje polskie ciepłownictwo.


O szczegółach bełchatowskich debat, prezentacjach firm i wszelkich poruszanych tam sprawach informować będziemy Państwa codziennie na portalu BMP w ciągu najbliższego tygodnia.

Oprac. Barbara Cieszewska


 
Materiały pokonferencyjne

 

Gospodarz i Współorganizator Honorowy patronat:    

Andrzej Czerwiński
Poseł na Sejm RP
Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu
ds. Energetyki

Wojewoda Łódzki

Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień

   
               
Honorowy patronat:
Patronat naukowy:
   

Prezydent Miasta Bełchatowa

Starostwo Powiatowe Bełchatów

Politechnika Wrocławska

Politechnika Łódzka

Politechnika Śląska

   
               
Sponsor główny     
Partnerzy:
   

   
               
Partner PARTNER PANELU I „Nowoczesne i efektywne technologie dla energetyki i ciepłownictwa” Organizator Partner merytoryczny:    

Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki „ENERGOPOMIAR"
Sp. z o.o

Stowarzyszenie Polskich Energetyków o. Bełchatów

Koło SEP przy PGE El. Bełchatów SA

   
               

Patronat medialny:
   

     
 
 
 
        
Patronat medialny: Partner merytoryczny konferencji RYNEK ENERGII

 

Partner merytoryczny konferencji CIEPŁOWNICTWO - mapa drogowa dla sektora
   

Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej

Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych

   

 

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ