Partner serwisu
13 lipca 2017

PSE: niemal 6 mld zł na inwestycje w przesył energii

Kategoria: Elektroenergetyka

Blisko 6 mld zł zamierzają przeznaczyć Polskie Sieci Elektroenergetyczne w latach 2017-2021 na budowę i modernizację stacji i linii przesyłowych - poinformował w czwartek operator.

PSE: niemal 6 mld zł na inwestycje w przesył energii

Spółka wdrożyła nowy model realizacji inwestycji, który pozwoli zoptymalizować przebieg procesów inwestycyjnych i zapewnić ich pełną transparentność. 12 lipca 2017 r. eksperci PSE na spotkaniu z potencjalnymi kontrahentami przedstawili plany inwestycyjne spółki oraz nowe zasady kontraktacji - podały Sieci.

Jak poinformowały, projekty budowy i modernizacji infrastruktury elektroenergetycznej będą w związku z tym realizowane tzw. metodą zwinną, która zapewnia elastyczność i przejrzystość procesu inwestycyjnego. Dotyczy to przede wszystkim zasad zarządzania projektami i portfelem inwestycyjnym. Wdrożony przez PSE cykl życia projektu inwestycyjnego umożliwi efektywną współpracę kadry zarządzającej inwestora i wykonawcy, łatwiejszy monitoring ryzyk projektowych i możliwość ich zaadresowania na wczesnym etapie.

Wyznaczamy konkretne role w tym procesie i jasno wskazujemy odpowiedzialność za realizację określonych celów projektowych – wyjaśnił cytowany w komunikacie operatora dyrektor Zarządzający Centralnej Jednostki Inwestycyjnej PSE Andrzej Kaczmarek.

Podkreślił, że takie podejście zapewni z jednej strony pełny przegląd sytuacji i kontrolę działań poszczególnych uczestników procesu, z drugiej pozwoli lepiej diagnozować i zarządzać ryzykami w łańcuchu projektu.

Strategiczne wsparcie w przygotowaniu i zarządzaniu procesem inwestycyjnym zapewni utworzona w ramach struktury PSE Centralna Jednostka Inwestycyjna (CJI). Jednostkę ma kompetencje projektowe, prawne, techniczne i finansowe niezbędne do wsparcia procesu realizacji inwestycji.

Wdrażana przez PSE zmiana podejścia z procesowego na projektowe ma swoje przełożenie także na wykonawców inwestycji.

Współpraca z firmami wykonawczymi jest jednym z najważniejszych czynników powodzenia całego przedsięwzięcia inwestycyjnego i mamy tego pełną świadomość. Dlatego też, aby poprawić skuteczność realizacji założeń inwestycyjnych, wprowadzamy zmiany w zapisach umownych, czy procedurach akceptacji podwykonawców. Stosując w przetargach np. kryteria pozacenowe chcemy zagwarantować jak najwyższy standard i efektywność w realizacji poszczególnych etapów procesu inwestycyjnego – wyjaśnił Kaczmarek.

W jego ocenie wprowadzane mechanizmy współpracy z PSE powinny przyczynić się także do rozwoju firm działających w sektorze wykonawczym oraz dalszego podnoszenia jakości i standardu ich oferty.

PSE, jako operator elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce, zarządza portfelem ponad 110 inwestycji sieciowych w fazie realizacji oraz kilkudziesięcioma na etapie przygotowania. Budżet zadań inwestycyjnych do 2022 r. wynosi 9,61 mld zł.

 

Źródło: PAP

Fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ