Partner serwisu
19 września 2017

Wiceminister Piotrowski o elektrownii jądrowej podczas 61. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Kategoria: Aktualności

- Minister energii przygotowuje decyzję rządu polskiego o budowie pierwszej elektrowni jądrowej kierując się względami bezpieczeństwa i ochrony środowiska - powiedział wiceminister energii Andrzej Piotrowski podczas 61. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA)  18 września 2017 r. w Wiedniu.

Wiceminister Piotrowski o elektrownii jądrowej podczas 61. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce pozwoli na zapewnienie stabilnego źródła energii elektrycznej po racjonalnych kosztach i jednocześnie wypełni zobowiązania w zakresie ochrony klimatu. Energetyka jądrowa, jako zeroemisyjne źródło energii, przyczyni się do znacznej redukcji rocznego poziomu emisji CO2, generowanego  przez polski sektor energetyczny. Jak wskazują sondaże opinii publicznej za budową elektrowni jądrowej jest przeważająca część społeczeństwa. Elektrownia jądrowa zapewnia rozwiązanie problemów emisyjnych w sposób nie będący w zasięgu źródeł odnawialnych. Polska, obecnie do zaspokojenia potrzeb elektroenergetycznych w ponad 85% wykorzystuje węgiel. Do roku 2050 ulegnie to redukcji do 50%. Będzie to w naszym przekonaniu droga do zniwelowania deficytu energii elektrycznej wynikającego z dynamicznego rozwoju elektromobilności przez czystą, dyspozycyjną i efektywną kosztowo energię jądrową – dodał przewodniczący polskiej delegacji na generalne zgromadzenie MAEA, międzynarodowej organizacji o największym zaraz po ONZ znaczeniu. 

Podsekretarz stanu A. Piotrowski dodał, że najważniejsze kwestie, które wymagają rozstrzygnięcia to sposób finansowania oraz wybór lokalizacji i dostawcy technologii dla elektrowni jądrowej w Polsce.

Minister Piotrowski w swoim wystąpieniu bardzo dobrze ocenił współpracę pomiędzy Polską a Międzynarodową Agencją Energii Atomowej w zakresie przygotowania naszego kraju do wdrożenia energetyki jądrowej.  

Wiceminister podkreślił, że Traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej stanowi fundament bezpieczeństwa jądrowego na całym świecie oraz przypomniał, że obecnie Polska korzysta już jedynie z nisko wzbogaconego uranu w reaktorze badawczym Maria w Świecku.

W corocznej Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej uczestniczą wysocy przedstawiciele władz 168 krajów członkowskich. Podczas spotkania następuje podsumowanie działań podjętych w ostatnim roku oraz ustalenie priorytetów w zakresie pokojowego wykorzystania energii jądrowej na kolejnych 12 miesięcy.

źródło: me.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ