Partner serwisu

Ryzyko kontrolowane

Kategoria: Elektroenergetyka

Wprowadzenie biomasy roślinnej do współspalania z węglem spowodowało wystąpienie wielu problemów techniczno-organizacyjnych eksploatacji obiektów i urządzeń energetycznych, i pomocniczych. Najpoważniejszym z nich jest wzrost zagrożenia wystąpienia samozapłonu biomasy w zespołach młynowych oraz w obrębie instalacji rozładowczo-transportowych nawęglania. Jak zatem zmniejszyć to zagrożenie?

   

Przykład zabezpieczenia pracowników w strefach dużego zapylenia pyłami wybuchowymi (cały sprzęt i osprzęt z certyfikatem ATEX).

    Kilkanaście lat temu energię elektryczną i ciepło w Polsce wytwarzano głównie w oparciu o klasyczne paliwa kopalne. Wejście naszego kraju w struktury Unii Europejskiej spowodowało konieczność zwiększenia w Krajowym Systemie Energetycznym udziału energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii (OŹE). Analizy atrakcyjności energetycznej i kosztowej dostępnych OŹE wykazały, że najbardziej odpowiednim w Polsce jest biomasa typu agro.
    W ostatnich latach przeprowadzono szereg inwestycji związanych z modernizacją istniejących układów w celu dostosowania ich do procesu współspalania biomasy z węglem. Dotyczyły one głównie dostosowania składowisk oraz instalacji transportowych, modernizacje palników i komór paleniskowych, a w części przypadków przebudowy kotłów.
    Udział biomasy roślinnej w paliwach węglowych znacznie podwyższył ryzyko wystąpienia wybuchu. Pyły z węgla i biomasy zalegające we wnętrzu młynów i zasobników węglowych, na konstrukcjach przenośników oraz na posadzkach i ścianach obiektów kotłowni, i nawęglania, rozpylone podczas eksploatacji w powietrzu, tworzą z tlenem mieszaniny wybuchowe, które w niesprzyjających warunkach mogą się zapalić i wybuchnąć.
    Czystość obiektów kotłowni i nawęglania jest podstawowym czynnikiem eliminacji zagrożeń wybuchowych i ograniczenia ryzyka wystąpienia pożarów maszyn, i urządzeń w obiektach kotłowni, i nawęglania.

Przykład wykonywania usługi odkurzania przemysłowego z wykorzystaniem technik dostępu linowego.

Usuwanie pyłów i innych zanieczyszczeń w strefach zagrożonych wybuchem
    W celu eliminacji zagrożeń pożarowych i wybuchowych obiektów kotłowni, i nawęglania w rejonie instalacji, i urządzeń do transportu oraz przemiału paliw stałych (z węgla i biomasy), konieczne jest niedopuszczanie do rozprzestrzeniania się pyłów poza instalacje transportowe oraz systematyczne usuwanie ich z zewnętrznych powierzchni maszyn i urządzeń. Konieczne jest regularne usuwanie łatwopalnych pyłów z posadzek, ścian i schodów za pomocą urządzeń odkurzających w wykonaniu EX, spełniających wymagania ATEX dla stref zagrożonych wybuchem pyłów z paliw stałych.
    W przypadku nowych elektrowni i elektrociepłowni przygotowanych technologicznie do współspalania biomasy z węglem kamiennym lub brunatnym, obiekty kotłowni i nawęglania wyposażane są w stacjonarne instalacje do odkurzania ze stacjami ssąco-filtracyjnymi w wersjach półautomatycznych (ssawki pyłu rozmieszczone gęsto w rejonach pylenia) lub ręcznych (pracownicy obsługują ręczne lance ssawne przyłączane do stałej instalacji odkurzającej), jak również w systemy zraszania i zmywania gromadzących się pyłów z paliw. Sposób odbioru pyłów zgromadzonych w stacjach filtracyjnych rozwiązywany jest indywidualnie w zależności od stopnia automatyzacji instalacji.
    W przypadku starych elektrowni i elektrociepłowni z kotłami opalanymi węglem kamiennym lub brunatnym, i z systemami nawęglania przystosowywanymi dodatkowo do współspalania paliw z biomasy, nieposiadających stacjonarnych instalacji do odkurzania ani własnej kadry utrzymującej czystość w zagrożonych rejonach, najtańszym i najefektywniejszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa przeciwwybuchowego i przeciwpożarowego jest zlecenie prowadzenia stałej obsługi odkurzania przemysłowego firmie serwisowej posiadającej odpowiednią technologię, doświadczenie i potencjał techniczno-kadrowy.

Przykład wykonywania usługi odkurzania przemysłowego na obiektach ciągu nawęglania.


    Pracownicy zespołów roboczych powinni posiadać:
• Świadectwa kwalifikacyjne eksploatacji lub/i dozoru w zakresie obsługi, konserwacji, remontów i montażu dla grup 1, 2 i 3,
• Szkolenia z egzaminem z zakresu ATEX eksploatacja urządzeń elektrycznych i nieelektrycznych w strefach EX (pyły i gazy),
• W każdym zespole roboczym powinny pracować osoby przeszkolone do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
• W każdym zespole powinny pracować osoby posiadające uprawnienia do prowadzenia wózków jezdniowych, uprawnienia stanowiskowe z zakresu ADR, uprawnienia TDT do obsługi urządzeń transportowych oraz uprawnienia do obsługi dźwigów transportowych i wind,
• Podczas prowadzenia prac pracownicy powinni być wyposażeni oraz muszą stosować antyelektrostatyczną, certyfikowaną odzież i obuwie robocze, maski przeciwpyłowe oraz wszelkie środki ochrony osobistej zgodnie z wymogami przepisów BHP w energetyce, zwłaszcza podczas pracy w rejonach zagrożonych wybuchem pylistych paliw stałych,
• Dodatkowym atutem w zakresie odkurzania jest personel wykonujący prace na wysokości z dostępem linowym (alpiniści przemysłowi), szczególnie w miejscach, których nie można oczyścić ze stałych poziomów oraz podestów, na wysokości powyżej, 3 m. Takie rozwiązanie pozwala znacznie skrócić czas przeznaczony na prace związane z odkurzaniem, a także nie nakłada obowiązku budowy skomplikowanych i kosztownych rusztowań.
    Do profilaktycznego odkurzania mniejszych ilości pyłów osadzających się na zewnętrznych powierzchniach urządzeń i budowli w obiektach energetycznych używa się mobilnych agregatów o mocy od 3 do 8 kW, które można przemieszczać w obrębie urządzeń na różnych poziomach budowli.
    Do agregatów podłączane są węże o długości 10 do 50 m, co pozwala swobodnie czyścić powierzchnie w poziomie i w pionie z możliwością dotarcia do każdego miejsca, w tym również do elementów maszyn, jeżeli istnieje taka potrzeba.
    Do doraźnego usuwania dużych ilości materiałów sypkich nagromadzonych w komorach młynów węglowych w zasobnikach węgla i biomasy, w obiektach kotłowni i nawęglania oraz w zasobnikach stacji filtracyjnych centralnych systemów odkurzania, stosowane są samojezdne ładowarki próżniowe z silosami o dużej pojemności (do 12 ton). Ich zaletą jest wysoka wydajność oraz zasięg węży ssawnych do załadunku zanieczyszczeń do silosa dochodzący do 100 m.
    W sytuacjach nadzwyczajnych, na obiektach wyposażonych w centralne systemy odkurzania, możliwe jest podłączenie ładowarki próżniowej do istniejącej magistrali centralnego odkurzania lub stacjonarnego rurociągu znajdującego się na obiekcie. Ten sposób stosowany jest w czasie awarii stacjonarnej ssawy stacji ssąco-filtracyjnej centralnego odkurzania lub wspomagająco, gdy nagromadzona ilość pyłów wybuchowych przekracza możliwości ssawne centralnej stacji ssąco- filtracyjnej.
    Zastosowanie ładowarek próżniowych pozwala też na sprawny transport odpadów przemysłowych gromadzonych w procesie odkurzania.
    Należy zapewnić zagospodarowanie odpadów sklasyfikowanych jako niebezpieczne w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami.

Sposób opróżniania ładowarki próżniowej poprzez otwarcie dennicy. Istnieje również możliwość wydmuchu do rurociągu bez otwierania dennicy.

Wymagania w zakresie sposobu bezpiecznego wykonania usługi czyszczenia
    Profesjonalny serwis specjalizujący się w odkurzaniu przemysłowym stref zagrożenia wybuchem powinien gwarantować prace wykonywane w taki sposób, aby każde stężenie cząstek pylistych w powietrzu było eliminowane w sposób zapewniający ciągle właściwe bezpieczeństwo przeciwwybuchowe obiektów kotłowni i nawęglania.
Warunki te mogą być spełnione poprzez:
• stosowanie odpowiednich i atestowanych w zakresie ATEX urządzeń do utrzymania czystości,
• stosowanie antyelektrostatycznego osprzętu do odkurzania,
• wykonywanie prac związanych z odpylaniem na podstawie odpowiednich instrukcji stanowiskowych w zakresie odkurzania i czyszczenia przemysłowego,
• kierujący zespołami pracowników zatrudnieni przy prowadzeniu prac w obrębie czynnych urządzeń energetycznych i pomocniczych na terenie kotłowni, i obiektów nawęglania elektrowni/elektrociepłowni powinni posiadać odpowiednie zaświadczenia kwalifikacyjne w zakresie obsługi, konserwacji, remontów i montażu stosownym do wykonywanej pracy,
• zespoły serwisowe powinny bezwzględnie przestrzegać obowiązujących przepisów z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (prace wykonywać zgodnie z instrukcją dotyczącą organizacji bezpiecznej pracy), zabezpieczenia pożarowego (zgodnie ze stosownym regulaminem przeciwpożarowym zakładu), a także wytycznymi zawartymi w dokumentacji Zintegrowanego Systemu Zarządzania.

    Ecol jest przedsiębiorstwem spełniającym wszelkie wymogi bezpieczeństwa niezbędne do realizacji zadań na obiektach elektrowni/elektrociepłowni o szczególnie wysokim stopniu zagrożeń wybuchowych i pożarowych. Zapewniamy niezbędną dyspozycyjność pracowników oraz gotowość do podjęcia czynności w trybie awaryjnym, a także możliwość zwiększenia, w zależności od bieżących potrzeb realizacyjnych, potencjału osobowego i sprzętowego. Nasz personel wykonuje także prace na wysokości z dostępem linowym (tzw. alpiniści przemysłowi).

Ładowarka próżniowa VAC-TRUCK 8000 na samochodzie ciężarowym MAN.

Podsumowanie i wnioski
    Utrzymywanie w czystości instalacji pracujących w strefach zagrożenia wybuchem metodą odkurzania przemysłowego jest skutecznym i tanim sposobem na minimalizację zagrożeń wybuchu w elektrowniach i elektrociepłowniach.
    Należy jednak pamiętać, że zazwyczaj najwięcej zależy od człowieka, jego umiejętności i wiedzy. Odpowiednia praktyka, zaplecze i podejście służby serwisowej do wszelkich zleconych jej prac zagwarantuje bezpieczeństwo, usprawni proces odkurzania i znacznie skróci czas przeznaczony na wykonanie tych czynności.

 

Autor: Kazimierz Majka, Ecol Sp. z o.o. 

Artykuł sponsorowany został opublikowany w magazynie "ECiZ" nr 7-8/2012

Źródło fot.: Ecol Sp. z o.o.

 

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ